Czy podczas pokazu towarów można czegoś pożytecznego się dowiedzieć o produkcie, czy to wciskanie kitu?
Prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów nałożył ok. 916 tys. zł grzywien na cztery podmioty za naruszenia praw konsumentów związane ze sprzedażą na pokazach handlowych. W przypadku jednej ze spółek ukarano także jedynego członka jej zarządu. Pokaz umożliwia klientom dokładne zapoznanie się z produktem, czy jest „wciskaniem” niepotrzebnych drogich towarów.
Zapraszamy do godziny 9.00.
Kontakt do nas – 41 200 20 20 lub poranek@radio.kielce.pl.
*****
Dziś jest czwartek, 20 stycznia, 20 dzień roku.
Do końca roku pozostało 345
Wschód słońca w Kielcach: 07:29
Zachód słońca w Kielcach: 16:09
Dzień trwa 8 godzin i 39 minut i jest dłuższy od najkrótszego dnia w roku o 43 minuty.
Imieniny obchodzą: Fabian, Fabiana, Sebastian oraz Dobiegniew, Dobroniega, Dobrożyźń, Dobrzegniew, Eutymiusz, Euzebiusz, Maur
*****
Przysłowie na dziś:
„Fabian i Sebastian gdy mróz dadzą srogą zimę przyprowadzą”
*****
Nietypowe święta:
Dzień Zdrowej Wagi Kobiet
Dzień wiedzy o pingwinach
Dzień Bigosu
Dzień Miłośników Sera
*****
CZWARTEK, 20 STYCZNIA: KARTKA Z KALENDARZA, CZYLI CO DZIAŁO SIĘ NA ZIEMI ŚWIĘTOKRZYSKIEJ
1826 r. – zmarł ksiądz Stanisław Staszic, mąż stanu, wielce zasłużony dla regionu świętokrzyskiego. Założył Szkołę Akademiczno-Górniczą w Kielcach. Współtwórca Staropolskiego Okręgu Przemysłowego
1864 r. – POWSTANIE STYCZNIOWE:
-RADKOWICE k/Starachowic – 3. Pułk Stopnicki dowodzony przez płk. Karola Kalitę „Rębajłę” po walce pod Iłżą . przeszedł pod Suchedniów, a następnie pzez Kaczkę do wsi Wola Krzyżowa (obecnie teren os. Lubianka w obrębie Starachowic), skąd dotarł do Radkowic. Wobec spodziewanego pościgu sił moskiewskich, pomimo panujących ciężkich warunków zimowych postanowiono przeczekać zagrożenie w warunkach leśnych. Odpowiednie miejsce dla założenia obozu wskazał powstańcom wójt Radkowic. Okoliczna ludność uroczysko to zwała wówczas „Piekłem”, jednak sądząc z relacji płk. „Rebajły” niemal na pewno chodzi tu o współczesny Wykus. Wkrótce Rosjanie trafili na ślad pułku i doszło do walki. „Rębajło” wydał rozkaz oskrzydlania nacierającego nieprzyjaciela, sam zaś stanął na czele 1-szej kompanii, mającej podjąć atak frontalny. W chwili wydawania komendy śmierć poniósł jednak dowódca kosynierów, wobec czego wymieniona kompania wycofała się. Dopiero po doprowadzeniu do porządku oddziału powstańczego kompania ruszyła do szturmu na Moskali, którzy zdążyli już zająć teren obozowiska. Polacy przejęli inicjatywę, ścigając Rosjan aż na skraj lasu pod Radkowicami. Po bitwie powstańcy wycofali się pod Michałów, skąd następnego dnia wyruszono w kierunku starego obozowiska pod Cisowem. Według ustaleń S. Zielińskiego (1913) w opisanej bitwie uczestniczyło przeszło 600 powstańców, którzy starli się z siedmioma rotami piechoty rosyjskiej. Straty polskie wyniosły 10 zabitych i 7 rannych, podczas gdy rosyjskie – 7 zabitych i 16 rannych, choć zapewne część ciał poległych nie została później odnaleziona. Nie ma też pewności co do samej daty bitwy; K. Kalita wspomina, iż miała ona miejsce 24 stycznia, natomiast w opracowaniu S. Zielińskiego (1913) figuruje data 20 stycznia 1864 roku.
KUNÓW – major Butkiewicz napotkał w okolicy Kunowa dosyć silny oddział majora Dąbrowskiego i zadał mu porażkę, biorąc rzekomo 25 powstańców do niewoli,
CHMIELNIK – major Rumowski (Wagner) na czele oddziału liczącego 11o konnych starł się z oddziałem kozaków porucznika Dunaltetego, wysłanego ze Stopnicy.
1945 r. – SKARZYSKO-KAMIENNA: zostaje aresztowany przez NKWD Kazimierz Jan Witwicki, ma to miejsce 3 dni po zajęciu miasta przez sowietów i było pierwszym takim przypadkiem. Zostaje wywieziony w głąb ZSRS, gdzie w więzieniach i łagrach spędził 2 lata i 8 miesięcy.
1951 r. – Biskup Kaczmarek razem z Janem Danilewiczem, autorem raportu o pogromie kieleckim, został aresztowany pod zarzutami szpiegostwa na rzecz Stanów Zjednoczonych oraz Stolicy Apostolskiej, faszyzacji życia społecznego, nielegalnego handlu walutami i kolaboracji. Rzeczywistym powodem uwięzienia obu duchownych był raport o pogromie kieleckim, w którym odpowiedzialnością za wydarzenia zostały obarczone służby specjalne NKWD.
1982 r. – STAN WOJENNY: w Kielcach podczas stanu wojennego, od 20 stycznia do pierwszych dni maja 1982 r. „ujawniono około 200 faktów kolportażu ulotek i wykonywania napisów”, w tym ok. 630 ulotek oraz 100 napisów (bardzo dużo znaków Polski Walczącej). W całym województwie kieleckim do końca maja 1982 r. „ujawniono 529 faktów kolportażu”, w tym ulotki-476 „faktów” (ok. 3700 sztuk), plakaty-4, napisy-49 „faktów” (150 napisów). Ulotki w większości były autorstwa podziemia solidarnościowego, KPN i Studenckiego Komitetu Protestacyjnego
1993 r. – zmarł Wacław Żelichowski; brał udział w wojnie bolszewickiej, kampanii obronnej 1939 roku, oficer Armii Krajowej; ponadto wybitny krajoznawca i regionalista. Jego imię nosi wiodący z Pińczowa do Wiślicy szlak turystyczny.
****
CZWARTEK, 20 STYCZNIA: W POLSCE
1320 r. – w katedrze wawelskiej odbyły się koronacje Władysława I Łokietka i Jadwigi Bolesławówny.
1661 r. – z inicjatywy króla Jana II Kazimierza Wazy otworzono we Lwowie Akademię Lwowską. 22 listopada 1919 r. rząd RP nadał uczelni nazwę Uniwersytet Jana Kazimierza we Lwowie. Był to jeden z najlepszych ośrodków naukowych i akademickich w okresie międzywojennym w Europie Środkowo-Wschodniej.
1831 r. – gen. Michał Gedeon Radziwiłł został wodzem naczelnym powstania listopadowego.
1924 r. – rozporządzeniem Prezydenta RP Stanisława Wojciechowskiego wprowadzona została w miejsce marki polskiej nowa jednostka monetarna – złoty polski oraz powołany został bank emisyjny o nazwie Bank Polski. Był to jeden z elementów gruntownej reformy gospodarczej, przygotowanej przez wybitnego ekonomistę, premiera rządu RP prof. Władysława Grabskiego.
1945 r. – z wyroku Polskiego Państwa Podziemnego w Zakopanem został powieszony przez partyzantów z oddziału AK jeden z przywódców kolaboracyjnego Goralenvolku Wacław Krzeptowski.
*****
CZWARTEK, 20 STYCZNIA: CO PRZYNIESIE DZIEŃ?
# # #
Dziś rozpoczyna się dwudniowe posiedzenie Senatu. W porządku obrad znalazły się ustawy: o ochronie odbiorców gazu, zamrażająca stawki taryf w roku 2022; o obniżeniu VAT na żywność, paliwa i energię, a także wzmacniająca rolę kuratorów nowela Prawa oświatowego.