Wczoraj dzieci z naszego regionu rozpoczęły zimowe ferie. Co robić w czasie tych prawie dwóch tygodni? Komputer nie jest oczywiście czystym złem, telefon też, ale… co można by robić, w co się bawić, gdyby zabrakło prądu? Jak spędzić wolny czas, odrywając dzieci ich od elektronicznych gadżetów? W co bawiono się kiedyś?
Kontakt do nas – 41 200 20 20 lub poranek@radio.kielce.pl.
*****
Dziś jest wtorek, 18 stycznia, 18 dzień roku.
Do końca roku pozostało 347
Wschód słońca w Kielcach: 07:31
Zachód słońca w Kielcach: 16:06
Dzień trwa 8 godzin i 34 minut i jest dłuższy od najkrótszego dnia w roku o 38 minut.
Imieniny obchodzą: Beatrycze, Małgorzata oraz Ammonia, Ammoniusz, Atenogenes, Bogumił, Krystyna, Liberata, Lubart, Monika, Piotr, Pryska, Regina, Sędziwoj, Wenerand, Woluzjan, Zuzanna
*****
Przysłowie na dziś:
„Gdy na Małgorzaty mróz, jeszcze długo nie pojedzie wóz”
*****
Nietypowe święta:
Dzień Kubusia Puchatka
*****
WTOREK, 18 STYCZNIA: KARTKA Z KALENDARZA, CZYLI CO DZIAŁO SIĘ NA ZIEMI ŚWIĘTOKRZYSKIEJ
1863 r.- KIELCE: 5 dni przed wybuchem Powstania Styczniowego, miało miejsce spotkanie nowo mianowanych naczelników wojskowych województw sandomierskiego -Mariana Langiewicza i krakowskiego – Apolinarego Kurowskiego z Tyńca. Spotkanie odbyło się w dworku Biechońskich przy obecnej ulicy Dużej w Kielcach. Sandomierski pułkownik Marian Langiewicz wyjechał z Kielc przerażony wręcz niekompetencją krakowskiego naczelnika Apolinarego Kurowskiego, który odrzucił projekt zaatakowania słabo strzeżonej baterii rosyjskiej artylerii.
1943 r. – II WOJNA ŚWIATOWA: w Oświęcimiu zginął Stefan Jasiński, żołnierz Armii Krajowej. W Chęcinach organizował tajne nauczanie. Jest założycielem Spółdzielni Spożywców „Świt”
1944 r. – PODLESIE: porucznik Tadeusz Kozłowski „Piotr”, zastępca dowódcy oddziału partyzanckiego Obwodu Włoszczowa, leczący się w majątku Podlesie (Placówka Lelów) został zastrzelony przez nieznane osoby. Po latach możemy stwierdzić, że został zamordowany przez pochodzących z Drochlina żołnierzy NSZ. Byli to: Izydor Żelezik „Zagłoba” i Władysław Pieka.
*****
WTOREK, 18 STYCZNIA: W POLSCE
1230 r. – Papież Grzegorz IX wydał bullę potwierdzającą nadanie przez księcia Konrada I Mazowieckego ziemi chełmińskiej zakonowi krzyżackiemu.
1902 r. – W „Tygodniku Ilustrowanym” ukazał się pierwszy odcinek powieści Chłopi Władysława Reymonta.
1919 r. – zainaugurował działalność Polski Czerwony Krzyż, pierwsza w odrodzonej Polsce organizacja humanitarna.
1920 r. – oddziały Wojska Polskiego weszły do opuszczonego przez oddziały niemieckie Torunia.
1924 r. – Prezydent Rzeczypospolitej Stanisław Wojciechowski wydał rozporządzenie powołujące do życia Generalną Dyrekcję Poczt i Telegrafów.
1926 r. – pierwszy polski oddział przybył na pokładzie ORP „Mewa” do Wojskowej Składnicy Tranzytowej na Westerplatte.
*****
WTOREK, 18 STYCZNIA: CO PRZYNIESIE DZIEŃ?
# # #
Dziś kolejny raz zbierze się senacka komisja nadzwyczajna ds. wyjaśnienia przypadków inwigilacji przy użyciu systemu Pegasus. Posiedzenie komisji ma być poświęcone wysłuchaniu kolejnych świadków. Zeznania mają złożyć: były szef NIK, senator Krzysztof Kwiatkowski (niez.) i obecny prezes NIK Marian Banaś.
# # #
Dziś o godz. 10.00 w Ministerstwie Spraw Zagranicznych odbędzie się uroczysta prezentacja znaczka i folderu Poczty Polskiej „Grupa Ładosia”, połączona z finisażem wystawy Instytutu Pileckiego „Paszporty Życia” oraz prezentacją publikacji, poświęconych historii polskiej dyplomacji i historii Polski, nagrodzonych w Konkursie Historycznym Ministra SZ.
# # #
Dziś w Kościele katolickim rozpocznie się Tydzień Modlitw o Jedność Chrześcijan – cykliczne święto ekumenizmu. Co roku między 18 a 25 stycznia, czyli między dawnym świętem katedry św. Piotra a świętem nawrócenia św. Pawła, chrześcijanie różnych wyznań spotykają się na całym świecie na ekumenicznych nabożeństwach, modlitwach, konferencjach, koncertach i innych spotkaniach.
Hasłem tegorocznego Tygodnia Modlitw o Jedność Chrześcijan będzie tekst zaczerpnięty z Ewangelii według św. Mateusza: „Zobaczyliśmy Jego gwiazdę na Wschodzie i przyszliśmy oddać Mu pokłon”. W tym roku materiały do ekumenicznych modlitw zostały przygotowane przez Radę Kościołów Bliskiego Wschodu.