Nie wyobrażamy sobie, żeby jakaś jedna partia była arbitralnie wyłączona z możliwości rozpowszechniania informacji, bo prawo do tego jest wprost zapisane w polskiej Konstytucji – mówił na antenie Radia Kielce poseł Krzysztof Bosak z Konfederacji.
Przypomnijmy, konto tej partii na portalu Facebook zostało w pierwszych dniach stycznia zawieszone. Portal przekazał, że decyzja została podjęta ze względu na naruszenia zasad Facebooka dotyczących mowy nienawiści oraz zasad dotyczących dezinformacji na temat COVID-19.
Krzysztof Bosak podkreślił, że Konfederacja nie otrzymała uzasadnienia od portalu. Partia cały czas czeka na rozpatrzenie odwołania złożonego na dwa sposoby: za pomocą portalu oraz poprzez Rządowy Punkt Konsultacyjny stworzony przez Ministerstwo Cyfryzacji.
– Czekamy, wiemy, że minister cyfryzacji też napisał pismo na ten temat do Facebooka, w zeszłym tygodniu były w sejmie dwie dyskusje na ten temat. Nie wyobrażamy sobie, żeby platforma, która organizuje wymianę informacji pomiędzy 18 milionami polskich obywateli, dyskryminowała partię polityczną, która ma ok 10% w sondażach i z samodzielnej listy weszła do Sejmu i wprowadzi prawdopodobnie więcej posłów w kolejnych wyborach – zaznaczył.
Poseł Krzysztof Bosak podkreślił, ze w jego ocenie Polska powinna wprowadzić przepisy określające zasady działania portali społecznościowych.
– Jest takie poczucie wszechwładności korporacji międzynarodowych, ale ono jest fałszywe. Dla przykładu, rządy takich państw, jak Niemcy, Turcja, Nigeria, nie wspomnę już o Chinach, są w stanie wynegocjować z takimi korporacjami zasady, na którym im zależy. Np. Niemcy mają własną, regionalną wersję regulaminu Facebooka. W Polsce także niezbędne jest w tym zakresie dobre prawo. Należałoby wyposażyć w odpowiednie kompetencje Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów, zaproponowaliśmy, żeby jako ochronę demokratycznej debaty wprowadzić też możliwość karania cenzury dla państwa i komisji wyborczej, to jest też kwestia wciągnięcia sądów w kontrolę działania dużych platform internetowych. W tej chwili taka platforma ma większy wpływ na opinię niż połączone radiowe rozgłośnie regionalne czy ogólnopolska gazeta – dodał.
Gość Radia Kielce zaznaczył, że w jego ocenie prawo prasowe już dawno powinno zostać dostosowane i rozszerzone o nowoczesne media elektroniczne, internetowe.
Z kolei odnosząc się do drugiej tarczy antyinflacyjnej przyjętej ostatnio przez sejm, poseł Krzysztof Bosak stwierdził, że w jego ocenie nie spowoduje ona trwałego obniżenia inflacji, ponieważ jest to zabieg na kilka miesięcy.
– Natomiast cieszy mnie ten zabieg, jest to realizacja wprost postulatów moich i całej Konfederacji z kampanii prezydenckiej. Apelowałem właśnie o obniżenie stawek VAT na podstawowe artykuły żywnościowe. Również przedstawialiśmy projekt ustawy dotyczący obniżki cen paliw. Żałuję jednak, że rząd zdecydował się na obniżkę VAT-u, a nie akcyzy, bo w tej sytuacji nie będą mogli tego VAT-u odliczyć przedsiębiorcy – dodał.
Poseł przypomniał, że za podstawy inflacji odpowiadają m.in. zmiany na międzynarodowym rynku gazowym oraz źle skonstruowaną polityką Unii Europejskiej w zakresie produkcji ciepła i prądu.