Jarosław Kaczyński, prezes Prawa i Sprawiedliwości, wziął udział we Mszy Świętej w kościele pod wezwaniem Wszystkich Świętych w Starachowicach. Szef partii rządzącej modlił się w przeddzień rocznicy śmierci matki – Jadwigi Kaczyńskiej, honorowej obywatelki miasta.
Wraz z wicepremierem, w uroczystości udział wzięli świętokrzyscy parlamentarzyści oraz samorządowcy. W rozmowie z Radiem Kielce mówili, że Jadwiga Kaczyńska była nie tylko matką śp. Prezydenta Lecha Kaczyńskiego, ale także patriotką, która swoją postawą zasłużyła na tytuł honorowej obywatelki Starachowic.
Poseł Krzysztof Lipiec przypomniał, że Msze w intencji Jadwigi Kaczyńskiej odbywają się zawsze w rocznicę jej śmierci.
– W tym roku spotykamy się po raz dziewiąty. Przywołujemy na pamięć honorową obywatelkę Starachowic, matkę prezydenta Rzeczpospolitej Polskiej i matkę premiera naszego kraju. Dla starachowiczan to ważna postać. Była sanitariuszką w Szarych Szeregach, tu kształtowała swoją młodość, z której później wyrósł jej wielki patriotyzm. Wychowała dwóch wielkich patriotów, dlatego spotykamy się tu corocznie, aby uczcić jej pamięć.
– Starachowice i Ziemia Świętokrzyska oddają jej dzisiaj cześć – powiedziała wiceminister sportu i turystyki, Anna Krupka.
– Dziękujemy jej za jej życie. Dziękujemy za to, że wychowała swoich synów w duchu tych najważniejszych dla nas wartości, w umiłowaniu do Ojczyzny. Dziękujemy jej za to, oddajemy hołd i cześć – powiedziała.
Wiceminister spraw zagranicznych Piotr Wawrzyk mówił z kolei, że Jadwiga Kaczyńska wydała na świat dwóch wielkich polityków, którzy kształtują obraz współczesnej Rzeczpospolitej, dlatego przyjeżdża uczcić jej pamięć.
Poseł Andrzej Kryj zauważył, że Jadwiga Kaczyńska i jej rodzina była nie tylko związana ze Starachowicami, ale też z Ziemią Świętokrzyską.
– Przecież Rusław Szydłowski (wuj Jadwigi – przyp.red.), harcerz, uczeń gimnazjum Chreptowicza w Ostrowcu, to jeden z bohaterów wojny 1920 roku i jego postać jest także upamiętniona obeliskiem na cmentarzu komunalnym. Trzeba o takich osobach pamiętać, trzeba oddawać im hołd, szacunek i dobrze, że tutaj w Starachowicach taka tradycja od wielu lat jest i cieszę się, że mogę w tej Mszy Świętej brać udział – zaznaczył.
Poseł Marek Kwitek zaznaczył, że wartości, jakie w sobie ukształtowała w czasie wojny, przekazała synom.
– Zarówno pan prezydent, jak i pan premier w znaczący sposób zmienili nasz kraj. Wychowanie w duchu patriotyzmu przekazywali między innymi w sposobie sprawowania rządów. To, że premier Jarosław Kaczyński odwiedza Starachowice w rocznicę śmierci matki, to i dla nas nauka, jak szanować swoich rodziców.
– To jest wyraz szacunku dla wyjątkowej kobiety, która niezwykle mocno się zaznaczyła nie tylko w historii Starachowic, ale też naszego kraju – podkreślił senator Krzysztof Słoń.
– Była przecież tą, która czynnie uczestniczyła w walkach przeciwko niemieckiemu okupantowi, całe też jej życie w tym najtrudniejszym okresie dla wielu Polaków, czyli komunizmu, nie było usłane różami. Do tego jest honorowym obywatelem Starachowic i z tego powodu jest to miasto niezwykle dumne, bo tutaj co roku spotyka się wiele osób, dla których kwestie patriotyzmu są ważne. Tak samo, jak sprawa wychowania również młodego pokolenia, bo pani Jadwiga Kaczyńska jako matka i żona dawała przykład innym, jak wychowywać dzieci na dobrych, porządnych obywateli i dobrych Polaków – stwierdził.
Senator Jarosław Rusiecki przypomniał, że Jadwiga Kaczyńska była częścią walki o niepodległą Polskę, jak inni harcerze z Szarych Szeregów.
– Dlatego jest honorową obywatelką Starachowic, bo jak rzesze innych harcerzy stanęła do walki o wolność. W tym duchu wychowała dwóch synów – prezydenta Lecha Kaczyńskiego i Jarosława Kaczyńskiego, który jest naszym przywódcą politycznym. To człowiek, który stworzył wizję niepodległej Polski współczesnego czasu. Dziś wspominamy Jadwigę Kaczyńską, ale też myśląc o przyszłości kraju, modlimy się o rozwój Polski.
Wojewoda świętokrzyski Zbigniew Koniusz stwierdził, że Jadwiga Kaczyńska bez wątpienia była osobą nietuzinkową, pełną dobrego sposobu na życie, który przekazała swoim synom.
– Przysporzyła swoją postawą wiele dobrego dla Ojczyzny, a swoim rodzicielstwem jeszcze więcej. Cieszę się, że możemy razem z panem premierem przybyć do starachowickiego kościoła, aby modlić się razem z nim. Pozostaje mi tylko łączyć się w bólu po stracie matki z panem premierem, bo była dla niego bardzo ważna.
– Najlepszą rzeczą, jaką my żyjący możemy zrobić dla tych, których już z nami nie ma, to uczestniczyć we Mszy Świętej za nich, za ich dusze – powiedział wicewojewoda świętokrzyski, Rafał Nowak.
– Wszyscy ci, którzy podzielają nasze katolickie zapatrywania, myślę że doskonale to rozumieją i nie jest to dla nich nic dziwnego, a że modlimy się z prezesem naszej partii, tu w Starachowicach, to wynika z tego, że mamy taką możliwość, i towarzyszymy panu prezesowi w tym ważnym dla niego, ale i dla nas wszystkich wydarzeniu – wyjaśnił.
Andrzej Pruś, przewodniczący Sejmiku Województwa Świętokrzyskiego podkreślił, że dla Jarosława Kaczyńskiego to osobiste przeżycie.
– Zawsze prosi, by jego wizyta w Starachowicach 16 stycznia miała rodzinny, prywatny charakter. Staramy się, by taki kształt miała, choć nie jest to łatwe, bo dziś jest wicepremierem, za którym podąża pewna grupa osób. Ale to też świadczy o tym, jaką wagę ma to dzisiejsze święto. I chcę być w tym dniu z panem wiceprezesem Kaczyńskim, bo to dla niego szczególny dzień, poświęcony jego śp. mamie – wyjaśnił.
Andrzej Bętkowski, marszałek województwa świętokrzyskiego zaznaczył, że zarówno Jadwiga Kaczyńska, jak również jej synowie, to osoby, które wywarły ogromny wpływ na dzieje Polski.
– Dziś mówimy o rocznicy śmierci Jadwigi Kaczyńskiej, mamy prezydenta Lecha Kaczyńskiego i wicepremiera Jarosława Kaczyńskiego, osób które odcisnęły wielkie piętno na losach kraju, a Jarosław Kaczyński to wielkie dzieło zapoczątkowane przez brata kontynuuje. Ale to wychowanie w domu, przez Jadwigę Kaczyńską, dało takie efekty i dlatego dzisiaj o pani Jadwidze pamiętamy – stwierdził.
Dzisiejsze spotkanie, msza święta, modlitwa, są niezwykle ważne – powiedział ojciec Marian Puchała, superior klasztoru na Świętym Krzyżu.
– Wspominamy dziś nie tylko Jadwigę Kaczyńską, ale także katastrofę smoleńską. To też jest wielkie wydarzenie, że prezes Jarosław Kaczyński prawie regularnie przyjeżdża do Starachowic. Myślę, że ma duże znaczenie dla tej ziemi i podnosi ducha patriotycznego – mówił.
Po uroczystości złożone zostały kwiaty przez tablicą poświęconą Jadwidze Kaczyńskiej. Płyta znajduje się w Panteonie Pamięci Narodu Polskiego w Starachowicach, przed kościołem pod wezwaniem Wszystkich Świętych.
Jadwiga Kaczyńska urodziła się 31 grudnia 1926 roku w Starachowicach. Tuż po urodzeniu zamieszkała w Warszawie. Do Starachowic wróciła z rodzicami w 1933 roku i mieszkała tu do 1946 roku. W czasie wojny działała w okupacyjnym harcerstwie. Miała pseudonim „Bratek”, w zastępie Zioło. Była sanitariuszką. Po maturze wyjechała na studia do Warszawy. Po ukończeniu studiów polonistycznych na Wydziale Filologicznym Uniwersytetu Warszawskiego, od 1953 roku pracowała w Instytucie Badań Literackich PAN i jako nauczycielka języka polskiego. Zmarła po ciężkiej chorobie, 17 stycznia 2013 roku w Warszawie. Została pochowana w rodzinnym grobowcu na Starych Powązkach w Warszawie.
Jadwiga Kaczyńska jest nie tylko honorową obywatelką Starachowic. Także jedna z ulic w tym mieście nosi jej imię.