Wzrost o 130 procent pod względem wypożyczalni oraz 14 tysięcy więcej odwiedzających. Dla Miejskiej Biblioteki Publicznej w Kielcach rok 2021 był udany, a rok bieżący zapowiada się podobnie.
Ewelina Iwan, zastępca dyrektora Miejskiej Biblioteki Publicznej w Kielcach informuje, że w 2021 r., we wszystkich filiach zarejestrowano 18 869 czytelników, z których 74 proc. to kobiety.
Wśród najpopularniejszych wśród czytelników gatunków literackich znalazły się sensacja i kryminał.
– Na czele klasyfikacji znalazły się takie nazwiska jak Katarzyna Bonda, Remigiusz Mróz, czy Wojciech Chmielarz. Kobiety głównie sięgały po powieści obyczajowe takich autorów jak Gabriela Gargaś, Agnieszka Lingas-Łoniewska, czy Ewa Cielesz – podkreśla zastępca dyrektora.
Magnesem, który przyciągał ludzi do MBP były także liczne wydarzenia kulturalne.
– Przede wszystkim był to „Pociąg do Literatury, „I Gustaw Herling- Grudziński Festiwal”, który zgromadził bardzo dużo uczestników. Inne ważne projekty to „PoLEMizuj z nami”, „Taniec w literaturze”, „3xM: Matematyka-Minecraft-mFundacja”, „Wieczory kulturalno-językowe dla lokalnej społeczności w bibliotece językowej”, „Książkomat dla kielczan”, „E-biblioteka – słuchaj i czytaj online” oraz inauguracja Niebieskiej Strefy w Poczytalni Na dVoRcu- wymienia
Rok 2022 również zapowiada się bardzo udanie, o czym świadczą pierwsze dwa tygodnie nowego roku.
– Do dziś odnotowaliśmy około 7 tys. odwiedzin i 24 tys. wypożyczeń. Najchętniej wypożyczano literaturę sensacyjno-kryminalną: „Mów mi Win” Harlana Cobena, „Milczenie jest srebrem” Ryszarda Ćwirleja, „Czarne ziarno” Marty Zaborowskiej, „Miłość ci nic nie wybaczy” Alka Rogozińskiego, „Odmęt” i „Podszept” Jacka Łukawskiego. Nie brakowało także wielbicieli fantasy i literatury popularnonaukowej, a młodzi czytelnicy zaopatrywali się w ostatnie przed feriami lektury – dodaje zastępca dyrektora.
Plany Miejskiej Biblioteki Publicznej w Kielcach na ten rok to wprowadzać nowoczesność, promować czytelnictwo, kulturę, Kielce i region świętokrzyski, budować dobrą markę oraz z szacunkiem dla historii tworzyć wspaniałą teraźniejszość i przyszłość.