6 stycznia Orszaki Trzech Króli przejdą przez wiele miejscowości w województwie świętokrzyskim.
KIELCE
Lekarz Piotr Stępień, były piłkarz Paweł Golański i Robert Mazur – dowódca Kieleckiego Ochotniczego Szwadronu Kawalerii imienia 13. Pułku Ułanów Wileńskich wcielą się w rolę Trzech Króli, którzy przejdą ulicami Kielc w orszaku 6 stycznia.
Wydarzenie przygotowuje Kuria Diecezjalna razem z Wojewódzkim Domem Kultury. Jak wyjaśnia Jacek Sabat, dyrektor WDK, poprzedzi go msza, która o godzinie 13.00 rozpocznie się w bazylice katedralnej. Będzie jej przewodniczył ksiądz biskup Marian Florczyk.
– Po nabożeństwie orszak wyruszy z placu przed Dawnym Pałacem Biskupów Krakowskich i przejdzie na plac Jana Pawła II, gdzie odbędzie się wspólne kolędowanie – zapowiada.
Po zakończeniu mszy świętej królowie wraz ze swymi orszakami złożą pokłon i ofiarują dary nowo narodzonemu Jezusowi. W rolę królów wcielą się w tym roku przedstawiciele środowiska medycznego, sportowego i służb mundurowych. Będą to: lekarz Piotr Stępień, Paweł Golański – dyrektor sportowy Korony Kielce, były piłkarz oraz Robert Mazur – pracownik Wojewódzkiego Domu Kultury, dowódca Kieleckiego Ochotniczego Szwadronu Kawalerii imienia 13. Pułku Ułanów Wileńskich. Towarzyszyć im będą orszaki reprezentujące te środowiska zawodowe. Śpiew kolęd zainicjuje działający przy Wojewódzkim Domu Kultury Zespół Pieśni i Tańca „Kielce”.
Nie zabraknie także groty Narodzenia Pańskiego ze Świętą Rodziną. W tym roku w rolę Marii wcieli się Gabriela Englert, a w rolę Józefa – Marcin Tusień ze Studia Teatralnego LS Lecha Sulimierskiego, działającego przy Wojewódzkim Domu Kultury.
BRZEZINKI
Tradycyjnie już orszak pod hasłem „Dzień dziś wesoły”, przejdzie przez Brzezinki w gminie Masłów. Wydarzenie organizowane jest przez parafię NMP Królowej Świata w Brzezinkach i Centrum Edukacji i Kultury „Szklany Dom” w Ciekotach. Wojciech Purtak, dyrektor tej instytucji wyjaśnia, że po raz trzeci odbywa się ze wsparciem Fundacji Orszak Trzech Króli.
– Uczestnicy otrzymają piękne korony, śpiewniki i gazetki misyjne. Chcemy utworzyć wspólnotę, łącząc się z całą Polską, która się cieszy tego dnia – podkreśla.
Początek wydarzenia o godz. 11.15, kiedy to mieszkańcy poszczególnych miejscowości spotkają się w swoich orszakach, w trzech różnych punktach Brzezinek, skąd wyruszą do miejsca zbiórki – placu przed kościołem.
Orszak Czerwony z królem Kacprem, w którego wcieli się prezes OSP Ciekoty Andrzej Bawół wyruszy sprzed kompleksu sportowego. Ten jest dedykowany mieszkańcom Barczy i Klonowa. Kolędowanie poprowadzi zespół Barczanki.
Orszak Zielony z królem Melchiorem, czyli Romanem Kołomańskim – sołtysem Ciekot, z mieszkańcami Ciekot i Mąchocic-Scholasterii oraz członkami Zespołów Pieśni i Tańca Ciekoty i Żeromszczyzna spotka się na parkingu przy cmentarzu.
Orszak Niebieski z królem Baltazarem, czyli Mirosławem Piwko – sołtysem Brzezinek z mieszkańcami Brzezinek wystartuje sprzed sklepu. Razem z nim powędruje zespół Brzezinianki.
Jak mówi Wojciech Purtak, około godziny 11.35 orszaki spotkają się na placu kościelnym.
– Tam, w stajence, będzie już czekać Święta Rodzina i pastuszkowie. W ich role wcielą się uczniowie ze Szkoły Podstawowej w Brzezinkach. Po hołdzie oddanym Dzieciątku przez Trzech Króli, wszyscy przejdą do kościoła, gdzie na wspólne kolędowanie zaprosi zespół Andrzej i Przyjaciele.
Wydarzenie zakończy msza święta o godz. 12.00.
Organizatorzy przypominają, że orszaki będą maszerowały, przestrzegając reżimów sanitarnych.
BUSKO-ZDRÓJ
W parafii św. Brata Alberta złożone ofiary zostaną przeznaczone na Katolickie Stowarzyszenie Młodzieży. Natomiast o godzinie 15.00 odbędzie się Koncert Świąteczny w wykonaniu solistów, studentów Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach – Marty Wąs, Michała Jewiarza i Jarosława Mrożka.
CHMIELNIK
W Chmielniku w uroczystość Objawienia Pańskiego, 6 stycznia ulicami miasta przejdzie Orszak Trzech Króli. O godzinie 11.35 z trzech punktów miasta (Sklep GS – na ulicy Piastów, Gęsia Studnia oraz blok przy os. Dygasińskiego) zaczną wędrować Królowie wraz z wiernymi, aby spotkać się wspólnie na Rynku i przejść do Kościoła aby wziąć udział w eucharystii o godz. 12.00.
Po zakończonej mszy świętej będą rozdawane kreda i kadzidło.
DOMASZOWICE
W parafii bł. Wincentego Kadłubka w Domaszowicach o godzinie 11.45 uroczysty Orszak Trzech Króli wyruszy od ul. św. Ojca Pio 2 skąd uda się do świątyni. W barwnym korowodzie przejdą Rycerze Kolumba, Koło Domaszowianie oraz mieszkańcy Domaszowic.
KAZIMIERZA WIELKA
W Kazimierzy Wielkiej w parafii Podwyższenia Krzyża Świętego, tegoroczny Orszak Trzech Króli ograniczony będzie do wspólnego kolędowania po mszy o godz. 9.00 oraz przed mszą o godz. 10.30. Wierni otrzymają korony i śpiewniki. Podczas liturgii zostanie poświęcone kadzidło i kreda i kadzidło, które będzie można zabrać do domu.
KOŃSKIE
6 stycznia ulice Końskich przemierzy Orszak Trzech Króli. W tradycyjny, trójbarwny korowód zaangażowały się trzy parafie: pod wezwaniem Chrystusa Odkupiciela, Świętego Mikołaja i Wojciecha, a także parafia Matki Bożej Nieustającej Pomocy, informuje koordynator wydarzenia Marian Wikiera.
– Najwcześniej, o godzinie 12.30. wyruszy orszak z parafii matki Bożej Nieustającej Pomocy. Następnie o godzinie 12.45. z kościoła Chrystusa Odkupiciela, a o godzinie 13.00. z parafii Świętego Mikołaja – wymienia.
Wszystkie orszaki spotykają się przy ołtarzu polowym, przy parafii świętego Mikołaja i Wojciecha.
Jak dodaje Marian Wikiera każda z parafii będzie wędrować w koronach, w określonych kolorach. Parafia pod wezwaniem Matki Bożej Nieustającej pomocy będzie orszakiem niebieskim, reprezentującym Afrykę i króla Baltazara. Parafia pod wezwaniem Chrystusa Odkupiciela, jako orszak zielony z królem Melchiorem na czele reprezentować będzie mędrców z Azji. Z kolei parafia świętego Mikołaja w kolorze czerwony będzie Europą, a poprowadzi ją król Kacper.
LESZCZYNY
Po raz trzeci Orszak Trzech Króli przejdzie przez Leszczyny. O godzinie 9.45 korowód wyruszy z placu przy budynku OSP w Leszczynach i przejdzie do kościoła św. Jacka Odrowąża, gdzie odbędzie się wspólne kolędowanie i uroczysta msza św. Tu również dla uczestników wydarzenia organizatorzy przygotowali korony i śpiewniki z kolędami.
NOWINY
Na spacer orszakowy zaprasza gmina Nowiny. Spacer Orszakowy to rodzinna gra polegająca na przejściu trasy dotychczasowego Orszaku ulicami Nowin w celu przeżycia wydarzenia w inny sposób. Na trasie umieszczone zostaną plakaty, na których znajdą się opisy scen biblijnych oraz zadania dla spacerujących.
Rodzina, która chce wziąć udział w Spacerze Orszakowym powinna zgłosić się do zabawy mailowo na adres orszak@nowiny.com.pl, a następnie wydrukować sobie Kartę Gry i mapę, którą otrzyma mailowo.
6 stycznia, w godz. 12.00 – 15.00 idąc trasą Orszaku rodzina spotyka plansze, na których prócz tekstów i zdjęć są zadania, które należy rozwiązać, a rozwiązania wpisać do Karty Gry. Po dojściu do mety znajdującej się w Gminnym Ośrodku Kultury „Perła” w Nowinach rodzina oddaje uzupełnioną Kartę Gry, za co otrzyma nagrody. Na mecie czekać też będą inne niespodzianki.
PIŃCZÓW
W parafii św. św. Jana Apostoła i Ewangelisty w Pińczowie z racji panującej pandemii orszak Trzech Króli nie przejdzie ulicami miasta. Podczas mszy o godzinie 10.00 zaplanowano natomiast wspólne kolędowanie z kapelą Pana Maćka Sobonia. Przed wejściem do kościoła Panie z Kola Gospodyń Wiejskich Skowronianki będą wręczały korony i śpiewniki. Przy tej okazji będą także zbierane drobne ofiary na Fundację Orszaku Trzech Króli.
SANDOMIERZ
W Sandomierzu obchody święta Trzech Króli w tym roku będą mieć skromniejszy charakter w porównaniu do lat minionych, ale tradycyjny orszak idący promieniście z trzech parafii na starówkę – odbędzie się.
Orszaki wyjdą w południe z kościoła Podwyższenia Krzyża Świętego, z kościoła św. Pawła oraz Matki Bożej Królowej Polski z Nadbrzezia. Punktem docelowym będzie rynek starego miasta, gdzie wszyscy spotkają się przy betlejemskiej szopce. Tutaj oddany zostanie pokłon Dziecięciu, będzie wspólna modlitwa i śpiew kolęd. Orszaki zawsze są barwne i przyciągają uwagę mieszkańców oraz turystów. Każdego roku biorą w nich udział przedstawiciele Chorągwi Rycerstwa Ziemi Sandomierskiej, włączają się również inne, aktywne środowiska oraz osoby indywidualne.
Ksiądz Grzegorz Słodkowski, rzecznik diecezji sandomierskiej powiedział, że uroczystość Trzech Króli to radosny dzień objawienia Pańskiego. Jezus pragnie ukazać się każdemu człowiekowi, bez względu na kolor skóry i pozycję społeczną.
– Każdy z nas może przybyć do Zbawiciela z pokłonem i cieszyć się z radości spotkania – dodał.
SKALBMIERZ
W uroczystość Objawienia Pańskiego, 6 stycznia, ulicami Skalbmierza przejdzie Orszak Trzech Króli. Świętowanie rozpocznie się na Rynku o godzinie 11.30. Po wspólnej modlitwie oraz kolędowaniu, poświęcone zostaną woda, kreda i kadzidło.
Następnie ulicą Mikołaja Reja, mieszkańcy przejdą w barwnym orszaku z kolędową melodią na ustach do kolegiaty na mszę świętą. W Orszaku Trzech Króli wezmą udział także członkowie miejscowego Klubu Senior plus, którzy wcielą się w rolę postaci biblijnych.
Ksiądz Marian Fatyga, proboszcz parafii pod wezwaniem świętego Jana Chrzciciela podkreśla, że uroczystość Objawienia Pańskiego to okazja, aby dać świadectwo radosnego przeżywania Tajemnicy Objawienia się Jezusa Chrystusa całemu światu. Udział w Orszaku będzie więc publicznym wyznaniem naszej wiary i oddaniem pokłonu nowonarodzonemu.
– W ostatnich latach uroczystość Trzech Króli, podkreślana jest bardzo mocno przez różnego rodzaju parady, procesje, przypominające nam wydarzenie sprzed 2 tysięcy lat, kiedy trzej magowie przybyli do Betlejem, aby wyznać wiarę w Jezusa Chrystusa. Udział w orszaku jest równocześnie swoistą katechezą dla dzieci, dla nas wszystkich.
W Skalbmierskim orszaku wezmą udział kolędnicy misyjni, którzy będą zbierać pieniądze na pomoc dla dzieci z Azji Środkowej w Kazachstanie z Uzbekistanu i Kirgistanu. Wystąpią również w krótkich jasełkach.
– Uroczystość Objawienia Pańskiego to także szczególny dzień modlitwy w intencji misji i misjonarzy. Dziecięce koło misyjne wystąpi po mszy św. o godzinie 10. i 12. w naszej świątyni. Dzieci będą także kwestować przed kościołem w strojach biblijnych, historycznych prosząc o datki na wsparcie na misyjne potrzeby.
Wszyscy uczestnicy orszaku zostaną obdarowani koronami.
SKARŻYSKO-KAMIENNA
W Skarżysku-Kamiennej Orszak Trzech Króli wyruszy sprzed kościoła Najświętszego Serca Jezusowego o godzinie 14.30. Wierni przejdą do parafii Ostrobramskiej, a towarzyszyć im będzie zespół ludowy Adama Młodawskiego, który będzie grał kolędy.
STARACHOWICE
Po rocznej przerwie ulicami Starachowic i Skarżyska przejdą Orszaki Trzech Króli.
W Starachowicach będzie to dziesiąta edycja wydarzenia, informuje organizator Ryszard Nosowicz. Wierni zbiorą się najpierw o 12 na mszy w kościele pod wezwaniem Wszystkich Świętych przy ulicy Radomskiej, a po nabożeństwie uformuje się orszak, który przejdzie na Plac pod Skałkami. Poprowadzą go trzej królowie. W ich role wcielą się rycerze Kolumba z trzech starachowickich parafii. Na miejscu odbędzie się pokłon Dzieciątku i wspólne kolędowanie. Nie będzie natomiast zwyczajowo odgrywanych po drodze scen. Zazwyczaj był to pałac Heroda, spotkanie z diabłami czy Śmiercią. W tym roku organizatorzy zrezygnowali z tej formy ubogacenia wydarzenia, aby ograniczyć możliwość rozprzestrzeniania się wirusa. Proszą również o zachowanie reżimu sanitarnego. Ze względu na remont ul. Konstytucji 3 Maja starachowicki Orszak Trzech Króli przejdzie ulicą Radomską, Szkolną, Oświatową i Armii Krajowej.
Każdy z uczestników dostanie koronę i śpiewnik, aby aktywnie uczestniczyć w Orszaku. Ksiądz Andrzej Kania, proboszcz parafii Matki Boskiej Nieustającej Pomocy w Starachowicach podkreśla, że udział w takim wydarzeniu jest publicznym wyznaniem wiary:
– Każdy, kto założy koronę, przebierze swoje dziecko za aniołka czy pasterza, tworzy atmosferę Orszaku Trzech Króli.
STASZÓW
Orszaki Trzech Króli odbędą się także w Staszowie. Wyjdą z kościoła Ducha Świętego oraz z kościoła św. Barbary, by o godzinie 13. spotkać się w rynku starego miasta przy szopce, gdzie odbędą się główne uroczystości.
WIŚNIÓWKA
W uroczystość Objawienia Pańskiego Trzej Królowie będą uczestniczyli we mszy świętej o godz. 12.00 w kościele Matki Bożej Częstochowskiej w Wiśniówce.
Organizatorzy zachęcają dzieci do przyjścia w strojach nawiązujących do obchodzonego święta np. królów, aniołków czy pastuszków.