– Odzyskanie praw miejskich nie otworzyło nowych możliwości finansowych, to co robimy to kontynuacja rozpoczętych wcześniej inwestycji, ale pozyskujemy też pieniądze na kolejne dzięki nowym rządowym programom – powiedział burmistrz Leszek Juda.
Oleśnica trzy lata temu odzyskała prawa miejskie. Burmistrz przypomniał najważniejsze inwestycje, w tym m.in. wybudowanie nowoczesnego kompleksu sportowego przy Szkole Podstawowej, gdzie jest czterotorowa bieżnia, boiska z naturalną i sztuczną nawierzchnią, trybuny na ponad 500 miejsc, oświetlenie, monitoring oraz parking. Ostatnio zakończyła się rozbudowa starej remizy strażackiej. W nowoczesnych pomieszczeniach będzie się mieścił dom kultury, którego do tej pory w ogóle nie było. Zagospodarowano także teren wokół obiektu.
W tym roku rozpocznie się rozbudowa przedszkola samorządowego, aby można było przyjmować dzieci młodsze, a nie tylko te od 3 roku życia. Burmistrz Leszek Juda podkreślił, że taką potrzebę sygnalizują rodzice, ponieważ chcą wrócić do pracy, ale nie mają z kim zostawić dzieci.
W najbliższym roku przeprowadzona będzie także tzw. mała rewitalizacja obszarów w pobliżu centrum Oleśnicy. Dotyczyć to będzie ośrodka zdrowia, strażnicy OSP, przedszkola, czy zbiornika retencyjnego na ulicy Nadstawie, co stworzy piękny fragment miasta – dodał burmistrz Juda.
W lutym nastąpi rozruch nowej oczyszczalni ścieków, która kosztowała ok. 10 mln zł. Wśród inwestycji drogowych najważniejsze jest dokończenie budowy obwodnicy Oleśnicy. Do końca 2023 roku powstanie jej ostatni odcinek o długości 3 kilometrów.
– Mam nadzieję, że tym sposobem skutecznie wyprowadzimy ruch samochodów ciężarowych nie tylko z centrum miasta, ale w ogóle z Oleśnicy.
Pieniądze na obwodnicę pochodzą z Polskiego Ładu. To kwota 7,6 mln złotych. Pozostałe inwestycje także realizowane są przy udziale środków rządowych z Funduszu Inwestycji Lokalnych albo z unijnych.
Oleśnica odzyskała prawa miejskie 1 stycznia 2019 roku.