Włodarze gminy Stąporków zabiegają o przywrócenie Czarnieckiej Górze statusu uzdrowiska. W odzyskaniu rangi uzdrowiska pomogłoby przekształcenie tamtejszej lecznicy w uzdrowiskową.
Aby zaproponować kuracjuszom przyjazd do Czarnieckiej Góry konieczne jest wybudowanie całej infrastruktury uzdrowiskowej, której obecnie brakuje.
Musi powstać np. szpital uzdrowiskowy. Te funkcję mogłoby przejąć Świętokrzyskie Centrum Rehabilitacji jednak, jak mówi dyrektor Mariusz Gil, lecznica musiałaby zostać rozbudowana. Tak jak w każdym uzdrowisku powinna powstać pijalnia wód, tężnie, a pacjenci powinni być zakwaterowani w dedykowanych do tego pokojach o wyższym standardzie.
– W uzdrowisku są miejsca do spotkań i wypoczynku, a u nas w szpitalu tego nie ma.
Zamiast przekształcenia Świętokrzyskiego Centrum Rehabilitacji w szpital uzdrowiskowy dyrektor uważa, że należy go pozostawić w obecnej formie i dobudować brakujące elementy.
– Z moich wstępnych szacunków wynika że taka inwestycja kosztowałaby około 70-80 mln zł. To ogromne pieniądze.
We wstępnym kosztorysie znajduje się utworzenie parku zdrojowego z pijalnią wód, aromaterapią i miejscem do kąpieli słonecznych, wydzielonymi alejkami, hotel o standardzie co najmniej 4-gwiazdkowym na 150 miejsc noclegowych, stworzenie dodatkowych 10 domków, modernizacja basenu i stworzenie niecek do rehabilitacji.
Jak dodaje dyrektor, obecnie szpital nie dysponuje takimi funduszami i aby takie plany zrealizować należałoby pozyskać potężne zewnętrzne dofinasowanie.
Świętokrzyskie Centrum Rehabilitacji dysponuje terenem, gdzie można wybudować nowe obiekty. To kilkanaście hektarów gruntu.
W okresie międzywojnia Czarniecka Góra była znanym w Polsce uzdrowiskiem.