Osoby, które w okresie świątecznym będą potrzebowały porady medycznej mogą ją otrzymać w ramach świątecznej i nocnej opieki lekarskiej.
W sytuacji nagłego zachorowania, np. w przypadku wystąpienia biegunki, czy silnego bólu brzucha, chory ma prawo skorzystać z bezpłatnej porady lekarza, również poza miejscem zamieszkania. W województwie świętokrzyskim jest 19 punktów nocnej i świątecznej opieki medycznej i w przeważającej większości znajdują się one w szpitalach, przypomina Beata Szczepanek, rzecznik świętokrzyskiego oddziału Narodowego Funduszu Zdrowia.
– Pomoc w zakresie nocnej i świątecznej opieki medycznej może być w trzech postaciach. Może to być wizyta w gabinecie lekarskim, teleporada oraz może to być także wizyta lekarza w domu pacjenta. Jeżeli natomiast czujemy się bardzo źle, czy ulegliśmy wypadkowi, wówczas pomocą służy pogotowie ratunkowe, szpitalne oddziały ratunkowe oraz izby przyjęć – mówi Beata Szczepanek.
Natomiast w przypadku bólu zęba, w naszym regionie w nocy i święta działają dwa gabinety stomatologicznej pomocy doraźnej. Znajdują się one w Kielcach przy al. Legionów 3/7 oraz w Starachowicach przy ulicy Radomskiej 70.
W weekendy i święta działają także punkty wymazowe w kierunku COVID-19.
Beata Szczepanek przypomina, że w nocy, weekendy i święta działa także Teleplatforma Pierwszego Kontaktu.
– Pod numerem telefonu 800 137 200 możemy otrzymać poradę pielęgniarską, położnej lub lekarza. Jeżeli będzie taka konieczność, możemy otrzymać e-receptę, e-skierowanie, czy e-zwolnienie lekarskie.
Przez cały czas do dyspozycji pacjentów pozostają konsultanci Telefonicznej Informacji Pacjenta. Pod numerem 800 190 590, bezpłatnie i przez całą dobę, można uzyskać wszystkie, niezbędne informacje o postępowaniu w przypadku zakażenia koronawirusem. Konsultanci podpowiedzą również, gdzie znajduje się najbliższy punkt nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej oraz jak skontaktować się ze szpitalem.