Militaria, zapałczane etykiety, znaczki pocztowe, płyty winylowe, matrioszki, medale, lalki porcelanowe, figurki aniołów, magnesy z różnych stron świata – te i wiele innych przedmiotów można oglądać na wystawie kolekcjonerskiej w staszowskim ratuszu. Są tam również prace plastyczne oraz tkactwo artystów z gminy Staszów.
Jeden z najstarszych eksponatów pochodzi z okresu powstania styczniowego. To oryginalna strzelba z połowy XIX wieku. W gablocie, którą wypełnił swoją kolekcją Paweł Ciepiela jest także m.in. łuska od pocisku z I wojny światowej, rosyjski tasak artyleryjski, bagnet carski, szabla pruska oraz czapka polowa Wojska Polskiego z okresu kampanii wrześniowej.
– To jest moja pasja, swoją kolekcję prezentuję w różnych częściach Polski, ale uważam, że przede wszystkim tu, w Staszowie, jest jej miejsce, bo jestem staszowianinem – powiedział kolekcjoner.
Na wystawie można też oglądać zbiór medali poświęconych św. Janowi Pawłowi II, które gromadzi Lucjan Zaczkowski. Medale zostały wykonane z różnych metali. Jest również kolekcja wazoników szklanych z okresu PRL, Barbary Kapusty. W skład tego zbioru wchodzi m.in. szkło artystyczne. Wazony są w różnych kolorach – od bieli, odcienie żółci, po błękity, turkusy do czerwieni.
Katarzyna Ptaszkiewicz wraz z mężem prezentują m.in. rzeczy związane z Kopalnią Siarki „Siarkopol” w Grzybowie, w której wiele lat pracowali. W gablocie można zobaczyć m.in kilofek, siarkę granulowaną oprawioną w szkło, kufle jako pamiątki po tradycyjnych karczmach piwnych oraz babskich combrach, jak również medale.
Wystawa została zorganizowana przez Stowarzyszenie Inicjatyw Twórczych „Talent”. Jej celem jest pokazanie różnorodnych pasji mieszkańców miasta i gminy Staszów. Niektóre kolekcje powstają od lat 50. i 60. ubiegłego wieku, a część z nich ma zaledwie kilka miesięcy.
Wystawa będzie czynna do niedzieli,19 grudnia.