Muzeum Regionalne w Pińczowie ogłosiło konkurs inspirowany wiekową i stanowiącą najpiękniejszą tradycję czasu oczekiwania na Boże Narodzenie. Zadaniem uczestników będzie własnoręczne zbudowanie przestrzennej szopki bożonarodzeniowej.
– Budowanie szopek to zwyczaj, dużo starszy niż ozdabianie choinki, jednak z roku na rok coraz bardziej zapomniany – informuje Justyna Dziadek, dyrektor placówki. Stąd pomysł, by za pomocą konkursu przypomnieć tę starą i nieco uśpioną tradycję.
– W konkursie mogą wziąć udział różnego rodzaju instytucje, m.in. przedszkola, szkoły, Uniwersytet Trzeciego Wieku czy kluby seniorów. Wykonane prace mogą państwo przynosić do 31 grudnia do głównej siedziby muzeum. Szczegółowy regulamin konkursu znajduje się w mediach społecznościowych muzeum, a także na jego stronie internetowej – dodaje.
Wszystkie elementy szopki muszą być wykonane samodzielnie. Mogą być ruchome i podświetlane oraz zawierać elementy sakralnej lub świeckiej architektury z terenu Ponidzia. Komisja konkursowa oceni jakość i technikę wykonania czy oryginalność i pomysłowość. Do konkursu jedna osoba może zgłosić tylko jedną pracę. Zwycięzcy otrzymają nagrody rzeczowe.
Rozstrzygnięcie konkursu nastąpi 8 stycznia o godzinie 17.00 w Domu Ariańskim podczas wernisażu wystawy „Szopki krakowskie w Pińczowie”.
– Na wystawie prezentowanych będzie około 17 szopek krakowskich z Muzeum Historycznego Miasta Krakowa oraz 40 budowli z Muzeum Misyjnego Komisariatu Ziemi Świętej w Krakowie. Będą to szopki, które zostały wykonane na całym świecie: m.in. z Afryki, Zanzibaru, Włoch, Neapolu czy z Azji – wymienia.
Wystawa będzie się składać również ze zgłoszonych na konkurs prac. Ekspozycje będą prezentowane w Domu Ariańskim do końca marca przyszłego roku.