Biskup radomski Marek Solarczyk wydał wytyczne dotyczące dorocznej wizyty duszpasterskiej, zwanej kolędą.
– Ksiądz biskup zdecydował, że w związku z aktualną sytuacją epidemiczną, decyzję o formie przeprowadzenia kolędy pozostawia proboszczom, w uzgodnieniu z parafianami – informuje ks. Tomasz Herc, notariusz Kurii Diecezji Radomskiej.
– Należy przy tym uwzględnić sytuację pandemiczną i zeszłoroczne doświadczenia, które się sprawdziły: w niektórych parafiach było to zapraszanie wiernych na wspólną modlitwę do kościoła, a w innych kapłani udawali się tylko do tych, którzy o to prosili – przypomina.
Ksiądz Tomasz Herc dodaje, że z informacji docierających do Kurii Diecezjalnej wynika, że większość księży planuje wizyty u wiernych, którzy wyrażą na to zgodę.
– Ze względu na to, że w ubiegłym roku kolędy właściwie w ogóle nie było, kontakt z wiernymi jest utrudniony, więc osoby, które zaproszą duszpasterzy, raczej będą miały taką tradycyjną możliwość, aby ksiądz odwiedził ich po kolędzie – dodaje.
Diecezja radomska obejmuje północną część województwa świętokrzyskiego, w jej skład wchodzą m.in. dekanaty: konecki (11 parafii), radoszycki (11 parafii), skarżyski (14 parafii), Starachowice-Południe (12 parafii) i Starachowice-Północ (10 parafii).
Jak informowaliśmy, podobne decyzje zapadły w diecezji kieleckiej i sandomierskiej, gdzie księża proboszczowie także mogą samodzielnie zdecydować, w jakiej formie odbędzie się kolęda. W diecezji sandomierskiej kapłani odwiedzą w ramach tradycyjnej wizyty duszpasterskiej wyłącznie domy tych osób, które osobiście o to poproszą, wpisując się na listę.