Andrzej Dziubiński – pedagog, regionalista, pasjonat historii, wieloletni radny miejski oraz autor dziesiątek publikacji o Pińczowie i regionie, został patronem jednej z pińczowskich ulic. Mowa o drodze, która prowadzi na nowo powstające osiedle „Wierciszów”.
To ulica równoległa do Ogrodowej i prostopadła do Józefa Czołowskiego. O nadanie jej nazwy, w związku z powstawaniem tam kolejnych domów, wnioskowali mieszkańcy.
– Samorząd w odpowiedzi na apele właścicieli działek postanowił nazwać ulicę imieniem Andrzeja Dziubińskiego, w uznaniu za jego zasługi – informuje burmistrz Włodzimierz Badurak. – To znany pińczowianin, który zrobił bardzo dużo dla naszego miasta. Przez całe swoje życie kochał Pińczów, starał się odkrywać historię tego miasta. To wielki autorytet, jeśli chodzi o historię Pińczowa. Dzięki jego mrówczej pracy udało się zmienić wiele zakłamań w historii miasta, np. słynną datę lokacji. Okazało się, że Pińczów lokowany jako miasto był we wrześniu, a nie jak do tej pory uważano w lutym – dodał.
Burmistrz dodaje, że to droga gminna o długości ok. 420 m. Widnieje w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego jako droga gminna, nieutwardzona.
– W tym roku otrzymaliśmy ZRID – kluczowy dokument dla budowy tej drogi. Złożyliśmy wniosek o dofinansowanie budowy dróg i ulic m.in. Andrzeja Dziubińskiego do Polskiego Ładu. Nie udało się jednak otrzymać rządowego wsparcia – dodaje Włodzimierz Badurak.
Burmistrz zapewnia, że ponownie złoży wniosek na budowę dróg przy okazji kolejnego naboru do Funduszu Inwestycji Strategicznych Polski Ład.
Andrzej Dziubiński zmarł w 2019 roku w wieku 72 lat.