Według badania OECD obecnie już co czwarty Polak choruje na otyłość, co daje nam miejsce w pierwszej piątce narodów najbardziej dotkniętych otyłością w Europie! Badanie pokazało również, że nadwaga i otyłość skrócą długość życia przeciętnego Polaka o blisko cztery lata.
W „Aktualnościach Dnia” dziś o tym, jak schudnąć?
Zapraszamy do godziny 9.00.
Kontakt do nas – 41 200 20 20 lub poranek@radio.kielce.pl.
*****
Dziś jest czwartek, 2 grudnia, 336 dzień roku.
Do końca roku zostało 29 dni.
Wschód słońca w Kielcach: 07:21
Zachód słońca w Kielcach: 15:4
Dzień trwa 8 godzin 13 minut i jest krótszy od najdłuższego dnia w roku o 8 godzin i 10 minut.
Imieniny obchodzą: Blanka, Eligiusz, Natalia oraz Aleksander, Ananiasz, Antoni, Długomił, Edmund, Eligia, Florencja, Godzisław, Gosław, Gosława, Jan, Prokul, Rudolf, Rudolfa, Rudolfina, Sobiesław, Sobiesława
*****
Przysłowie na dziś:
„Gdy na początku grudnia pogoda stała zima będzie długo biała”
*****
Nietypowe święta:
Światowy Dzień Walki z Uciskiem
Międzynarodowy Dzień Upamiętniający Zniesienie Niewolnictwa
Dzień Placków
*****
CZWARTEK, 2 GRUDNIA: KARTKA Z KALENDARZA, CZYLI CO DZIAŁO SIĘ NA ZIEMI ŚWIĘTOKRZYSKIEJ
1863 r. – BRODY: Po bitwie pod Ociesękami oddziały powstania styczniowego pozostały na nocleg na miejscu by następnego dnia ruszyć na północ województwa. Dowodzony przez Kazimierza Błaszczyńskiego „Bogdan Bończa” oddział przed świtem 2 grudnia natknął się, w Brodach na kolumnę moskali pod dowództwem kapitana Steina. Powstańcy natarli na obozujących na dziedzińcu moskali i zranili 2 oficerów oraz kapitana sztabowego Masłowskiego. Zaatakowany oddział szybko stawił jednak opór a nawet przeszedł do kontrnatarcie wypierając powstańców., którzy mieli stracić 6 zabitych i 30 rannych.
1944 r. – TARCZEK: Gustaw Pustuła ps.„Pestka”, żołnierza AK, walczącego pod dowództwem Eugeniusza Kaszyńskiego ps. „Nurt” został schwytany przez Niemców w swojej rodzinnej miejscowości. Przesłuchiwany i poddawany torturom, nie złamał się i nikogo nie zdradził. Zastrzelony podczas próby ucieczki.
CZWARTEK, 2 GRUDNIA: W POLSCE
1853 r. – Jan Zeh otrzymał patent na destylację ropy naftowej.
1900 r. – Mieczysława Ćwiklińska zadebiutowała na scenie teatralnej.
1938 r. – wicepremier i minister skarbu Eugeniusz Kwiatkowski ogłosił 15-letni plan gospodarczy.
1941 r. – w Warszawie, pod konspiracyjnym nazwiskiem Adam Zawisza, zmarł Marszałek Polski Edward Śmigły-Rydz (ur. 11 marca 1886 r.), jeden z czołowych działaczy niepodległościowych przed I wojną światową, wybitny dowódca legionowy, komendant Polskiej Organizacji Wojskowej, dowódca 3 i 2 Armii podczas wojny polsko-bolszewickiej, po śmierci Józefa Piłsudskiego Generalny Inspektor Sił Zbrojnych, od 1936 r. Marszałek Polski, Naczelny Wódz w wojnie obronnej 1939 r., w latach 1939-41 internowany w Rumunii i na Węgrzech, powrócił do kraju i podjął próby włączenia się w działalność konspiracyjną. Zmarł w niewyjaśnionych do dziś okolicznościach, pochowany został na Cmentarzu Powązkowskim w Warszawie (kwatera 139).
1981 r. – siły bezpieczeństwa dokonały pacyfikacji studentów okupujących rozwiązaną Wyższą Oficerską Szkołę Pożarniczą w Warszawie.
CZWARTEK, 2 GRUDNIA: CO PRZYNIESIE DZIEŃ?
Godz. 10:30 – Warszawa: uroczystości z okazji 80. rocznicy śmierci Marszałka Polski Edwarda Śmigłego-Rydza, organizowane przez Urząd do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych:
10:30 – msza święta w intencji Marszałka Edwarda Śmigłego-Rydza, której przewodniczyć będzie wikariusz generalny biskupa polowego Wojska Polskiego ks. Płk Bogdan Radziszewski
12:00 – ceremonia złożenia wieńców i wiązanek kwiatów przed tablicą poświęconą Edwardowi Śmigłemu-Rydzowi