Czy w Kielcach powstaną 21-piętrowe wieżowce? Inwestor, czyli spółka powiązana z Kolporterem ma w planach wybudowanie osiedla „Nowy Czarnów”, które obejmowałoby sześć budynków wielorodzinnych o wysokości ośmiu pięter i dwóch po 21 pięter. Aby jednak tego typu zabudowa mogła powstać konieczna jest zgoda radnych ponieważ aktualne przepisy nie pozwalają na tak wysoką zabudowę.
Pytany przez nas o los inwestycji przewodniczący rady miasta Jarosław Karyś, stwierdził że przy dobrej woli radnych jest możliwe przegłosowanie zmian w przepisach dopuszczających wyższą zabudowę.
Do tej pory, w trybie specustawy mieszkaniowej, standardy w mieście dopuszczały zabudowę do siedmiu kondygnacji. Rada miasta postanowiła zwiększyć limity w zależności od lokalizacji i planuje podział miasta na trzy strefy. Pierwszej tzw. „N” – budynki nadal nie mogą być wyższe niż siedem kondygnacji, w strefie „S” nie będą wyższe niż 14 pięter, a w strefie „W” maksymalna liczba kondygnacji to 21.
Strefa „S” biegnie wzdłuż ulicy Krakowskiej i dalej do wschodniej granicy miasta. Strefa „W” to północna część miasta od granicy, wyznaczonej ulicami Piekoszowską i Sandomierską. Strefa „N” to pozostały obszar w centrum Kielc.
Jarosław Karyś, przewodniczący Rady Miasta Kielce uważa, że taka inwestycja jest dobrym pomysłem.
– Z jednej strony pokaże, że Kielce potrafią się rozwijać, a z drugiej będzie to charakterystyczny i ważny element w krajobrazie miasta. Jeśli radni przegłosują zmiany do specustawy to są duże szanse, że takie osiedle będzie mogło powstać. Reszta zależy od inwestora.
Na razie trwają rozmowy na temat ustalenia ostatecznego podziału stref w mieście, jednak nowe osiedle znajdzie się w obszarze najwyższej strefy.
– Mamy kilka koncepcji tego podziału, jednak niezależnie od tego, którą przyjmiemy, obszar tego osiedla będzie pozwalał na zabudowę do 21 kondygnacji – dodaje Jarosław Karyś.
Głosowanie nad przyjęciem ostatecznego podziału na strefy odbędzie się prawdopodobnie na styczniowej sesji rady miasta.
Na osiedlu znalazłoby się ok. 1000-1120 mieszkań. Mieszkańcy mieliby dostęp do dwukondygnacyjnych garaży podziemnych, siłownią plenerową oraz placu zabaw. Przewidziano także strefę handlowo-usługową o powierzchni ok. 10 tys. metrów kw.