Na kieleckim Rynku trwa montowanie choinki. 15-metrowe sztuczne drzewko zostanie rozświetlone w niedzielę, 5 grudnia o godzinie 16.00.
Tomasz Porębski, rzecznik prezydenta Kielc poinformował, że jest to to samo sztuczne drzewko, które pojawiało się w tym miejscu w poprzednich latach.
– Na choince zostaną zamontowane gwiazdy świetlne oraz śnieżynki. Obok choinki będą także ustawione elementy świąteczne, takie jak łuki świetlne i anioły. Udekorowany zostanie również balkon urzędu miasta od strony Rynku – mówi rzecznik.
Zgodnie z tradycją, uroczyste rozświetlenie choinki odbywało się 6 grudnia. W tym roku wydarzenie to odbędzie się dzień wcześniej.
– Zmieniliśmy datę, ponieważ 6 grudnia wypada w poniedziałek, co oznacza, że nie każdy może sobie pozwolić na przyjście na Rynek o tej godzinie. Zależy nam na tym, by zgromadziło się jak najwięcej osób, więc zdecydowaliśmy, że oficjalne rozświetlenie choinki wspólnie z Prezydentem Miasta Kielce odbędzie się 5 grudnia – wyjaśnia Tomasz Porębski.
Oprócz drzewka na Rynku, choinki zostaną ustawione także na Placu Artystów oraz przy dawnej kieleckiej Synagodze na skrzyżowaniu ulic Warszawskiej i Alei IX wieków Kielc.
Proces dekorowania miasta ma zakończyć się 4 grudnia.
Nie będzie w tym roku sylwestra na kieleckim rynku. Władze miasta nie organizują spotkania ze względów epidemicznych, ponieważ jest to impreza masowa.
W tłumie ludzi mogłoby dojść do łatwiejszego rozprzestrzeniania się koronawirusa. Podobną decyzję podjęli m.in. przedstawiciele Warszawy i Wrocławia – informuje Tomasz Porębski.
Niezależnie od tego, wkrótce na głównym placu Kielc rozpocznie się jarmark bożonarodzeniowy. Osoby, które będą podchodziły do stoisk będą musiały przestrzegać wymogów sanitarnych. Kupujący będą musieli mieć założone maseczki i dezynfekować ręce.
– Bardzo cieszymy się z faktu, że jarmark będzie mógł odbyć się na kieleckim rynku. W ubiegłym roku był organizowany tylko w wersji wirtualnej, gdzie rękodzielnicy i restauratorzy mogli zaprezentować swoje produkty na specjalnej stronie internetowej – mówi.
– To co powinno w sposób szczególny przyciągnąć mieszkańców miasta to koło widokowe, które po raz pierwszy stanęło na kieleckim rynku dwa lata temu – dodaje.
Na placu montowane są także kramy, w których będzie można kupić m.in. rękodzieło oraz ozdoby świąteczne. W przedświąteczny weekend stanie również scena, na której będą odbywać się koncerty i konkursy.
Tegoroczny Jarmark zostanie zainaugurowany przez prezydenta miasta 5 grudnia o godzinie 16.00 na Rynku w Kielcach.
Wspólna Wigilia dla Kielczan, która odbędzie się na Rynku 23 grudnia o godzinie 11.00.
KOŃSKIE
Konecka choinka znajdująca się przed magistratem ma około 12 metrów wysokości i składa się z kilku segmentów. Sztuczne drzewko zdobią pionowe elementy świetlne, a także kolorowe, okrągłe bombki. Przy choince znajdują się duże podświetlane sanie Świętego Mikołaja, które już w latach poprzednich chętnie wykorzystywane były przez mieszkańców do sesji zdjęciowych. Uroczyste rozświetlenie choinki nastąpi w piątek o godzinie 10.30. W uroczystości uczestniczyć będą dzieci z przedszkoli z terenu gminy Końskie.
OPATÓW
W Opatowie, prawdopodobnie już po raz ostatni pojawi się żywe, kilkumetrowe drzewko. Ustawione zostanie w centralnym punkcie płyty rynku. Jak dodaje Grzegorz Gajewski, burmistrz Opatowa, zostanie rozświetlone 6 grudnia. Zapewnia, że w przyszłym roku, na odnowionym Rynku, powinna być już nowa choinka, której nie trzeba będzie ubierać.
POWIAT OSTROWIECKI
W Ostrowcu Św. cały czas przesuwany jest termin ustawienia sztucznej choinki na Rynku. Nie wiadomo także kiedy odbędzie się jej oficjalne rozświetlenie. Wiadomo, że nie będzie to 6 grudnia, ale termin bliżej świąt Bożego Narodzenia. W Mikołajki rozbłysną za to pozostałe iluminacje w mieście, m.in. ozdoby na lampach oraz instalacje w postaci bombek.
Z kolei na waśniowskim rynku w tym roku po raz pierwszy stanęła sztuczna, 9-metrowa choinka, wyposażona w ok. 1,2 tys. różnokolorowych światełek, które są już wmontowane w konstrukcję. Jej rozświetlenie odbędzie się w dniu św. Mikołaja. Przy okazji dzieci szkolne będą mogły liczyć na słodkie upominki. Poza tym w centrum miejscowości pojawią się nowości: bombki, ale też łabędź, który nawiązuje do herbu gminy. Obok reniferów, znanych z ubiegłego roku, stanie bałwanek.
Inne ostrowieckie samorządy będą miały żywe choinki. Jak informuje wójt Hubert Żądło, w Bałtowie będzie to naturalnie rosnące drzewko, znajdujące się obok dinozaura na skwerku przy drodze wojewódzkiej. W najbliższy piątek choinka zostanie rozświetlona, allozaur Gerard także będzie miał świąteczne ubranie. Na skwerze pojawi się też napis „wesołych świąt”.
6 grudnia na rynku w Kunowie pojawi się św. Mikołaj z saniami. Przed tamtejszym urzędem gminy również rośnie wysoki na trzy piętra i rozłożysty świerk, który zostanie przybrany. Jak informuje burmistrz Lech Łodej, choinka rozbłyśnie jednak później. Będzie przybrana w światełka, duże bombki dekoracyjne, a także podłużne „płynące” światła w niebiesko-żółtych barwach, nawiązujących do herbu Kunowa.
Także 6 grudnia o 17.00 nastąpi rozświetlenie iluminacji miejskich, w tym choinki, w Ćmielowie. Wioletta Rogala-Mazur, dyrektor domu kultury informuje, że drzewko stanie na placu przy tężni. Będzie miało ok. 6 metrów wysokości, przystroją je pracownicy gospodarczy, ale od 6 grudnia swoje ozdoby mogą przynosić także mieszkańcy.
SANDOMIERZ
Sandomierzanie po raz pierwszy wspólnie ubiorą miejską choinkę, Na zrewitalizowanym Placu 3 Maja stanie 7-metrowe drzewko z Zawidzy, pozyskane z Nadleśnictwa Staszów. Jego montażem zajmie się Przedsiębiorstwo Gospodarki Komunalnej i Mieszkaniowej, a 12 grudnia dzieci, młodzież oraz mieszkańcy będą mogli dołożyć własną cegiełkę do tego, aby drzewko wyglądało jak najpiękniej.
Ubieranie choinki poprzedzone będzie rozstrzygnięciem konkursów na ekologiczne ozdoby choinkowe, które wykonają uczniowie szkół oraz na najpiękniejszy list do św. Mikołaja. Jak powiedziała Katarzyna Knap-Sawicka, kierownik referatu kultury, promocji, sportu i turystyki w urzędzie miasta, mile widziany jest każdy, kto w tym dniu przyniesie własną ozdobę, aby zawiesić ją na świątecznym drzewku.
Tam, gdzie nie dosięgną ludzkie ręce, przy pomocy podnośnika zawieszone zostaną przygotowane wcześniej dekoracje. Ubieraniu choinki towarzyszyć będą występy dzieci i młodzieży ze Studia Piosenki działającego przy Sandomierskim Centrum Kultury. Zabrzmią kolędy oraz inne świąteczne utwory. Ponadto odbywać się będzie kiermasz świąteczny, na którym będzie kilkanaście stoisk głównie z dekoracjami bożonarodzeniowymi, produktami spożywczymi oraz rękodziełem. Ubieranie choinki rozpocznie się o godzinie 15.00 a o 16.30 drzewko rozbłyśnie światełkami.
W Sandomierzu pojawią się także inne świąteczne dekoracje Tradycyjnie na Rynku przy ratuszu stanie choinka i bożonarodzeniowa szopka. Natomiast sztuczna choinka, która do tej pory stała na dziedzińcu zamkowym, w tym roku ozdabiać będzie rosarium u zbiegu ulicy Żwirki i Wigury z Zawichojską.
SKALBMIERZ
Już niebawem na skalbmierskim Rynku stanie ponad 20 żywych choinek. Tradycyjnie będą je ubierać panie z Kół Gospodyń Wiejskich oraz przedstawiciele szkół z terenu gminy. Większość świątecznych ozdób ma zostać wykonanych własnoręcznie.
Jak informuje Marek Juszczyk, burmistrz Skalbmierza, kupione zostaną półmetrowe świerki pospolite. Każdy o wysokości ok. 1,8 metra.
– Choinki pojawią się na Rynku już w środę, 1 grudnia. Zainstalowane zostanie na nich oświetlenie. Z tego co wiemy, ozdoby na drzewka są już gotowe.
Świerki znajdują się w donicach. Tuż po świętach otrzymają drugie życie i zostaną posadzone, aby dalej zdobiły gminne tereny. Tradycyjnie, wysokie, sztuczne bożonarodzeniowe kilkumetrowe drzewka staną w reprezentacyjnych częściach miasta.
– M.in. na skwerze przy zbiegu ulic generała Władysława Andersa i Wincentego Witosa. To wjazd do miasta od strony Działoszyc. Kilkumetrowa choinka stanęła również nieopodal świetlico-remizy w Topoli oraz przy pomniku Ofiar Pacyfikacji w Skalbmierzu – dodał.
Oficjalne włączenie iluminacji nastąpi 6 grudnia.
SKARŻYSKO-KAMIENNA
W Skarżysku żywa choinka stanie na placu przed dworcem PKP, będą tam również elementy dekoracyjne, przy których można robić zdjęcia. Jak zapowiada Izabela Szwagierek ze skarżyskiego magistratu, do tradycji wspólnego zapalenia światełek na choince miejskiej władze miasta planują wrócić w przyszłości. Nie będzie jednak uroczystego rozświetlenia choinki, głównie ze względów epidemicznych.
STARACHOWICE
W Starachowicach dekoracje bożonarodzeniowe pojawią już w najbliższych dniach. Miasto będzie w pełni ozdobione przed 10 grudnia, kiedy rozpoczyna się jarmark świąteczny.
Żywe drzewka staną tradycyjnie na rynku, na trzech rondach, m.in. na Alei Armii Krajowej, czy ul. Radomskiej, na Placu pod Skałkami oraz w parku miejskim. Tu drzewko będzie sztuczne, jest to część nowej dekoracji świątecznej, która ma ozdobić park miejski. Dodatkowo, przy głównej alejce staną wykonane ze świateł postaci dam i dżentelmenów, a choinka zostanie ustawiona przy kawiarni. Jak podkreśla prezydent Marek Materek, Starachowice co roku starają się o tytuł najładniej rozświetlonego miasta w województwie i kraju.
– Kilkakrotnie wygrywaliśmy konkurs na najładniejsze iluminacje świąteczne na poziomie województwa, mam nadzieję, że w tym roku będzie tak samo. Tym bardziej, że dzięki temu sprzęt AGD ufundowany przez sponsorów trafia do placówek społecznych – dodaje.
Nie będzie jednak uroczystego rozświetlenia choinki, głównie ze względów epidemicznych.
STASZÓW
W Staszowie wspólne ubieranie miejskiej choinki odbędzie się 19 grudnia. To wydarzenie ma swoją wieloletnią tradycję. Zawsze dekorowane jest jedno z drzewek stojących przed głównym wejściem do zabytkowego ratusza w rynku miasta.
Jak informuje Ewa Kondek, zastępca burmistrza Staszowa, temu wydarzeniu towarzyszyć będą inne atrakcje, a wszystko w bożonarodzeniowym, ciepłym klimacie. Będą stoiska kół gospodyń wiejskich oraz innych stowarzyszeń z domowymi potrawami i wypiekami, stroikami i rozmaitymi dekoracjami świątecznymi. Będą degustacje.
W tym samym czasie w ratuszu prowadzone będą warsztaty wykonywania ozdób i kartek bożonarodzeniowych. Oprócz tego można będzie się nauczyć, jak ładnie zapakować świąteczny prezent. Zaplanowano występy artystyczne Staszowskiego Ośrodka Kultury, będzie wioska św. Mikołaja.
Całość rozpocznie się o godzinie 12.00.
STĄPORKÓW
Choinka, która stanie przed Miejsko-Gminnym Ośrodkiem Kultury i Sportu w Stąporkowie ma około 8 metrów wysokości. Drzewko zdobią elementy świetlne w kształcie reniferów oraz srebrne bombki I łańcuchy. W tym roku na placu pojawią się też trzy skrzaty.
W przyszłości Katarzyna Sorn, dyrektorka centrum kultury planuje dodać ozdoby ceramiczne i postawić dużą szopkę. Tymczasem w piątek, 3 grudnia o godz. 10.00 zostaną zapalone światła na choince. Odbędzie się także II Stąporkowski Jarmark Mikołajkowy ze stoiskami z zabawkami, ozdobami świątecznymi, upominkami oraz wyrobami ceramicznymi, w tym niepowtarzalną biżuterią ceramiczną.