– Reforma sądownictwa wychodzi naprzeciw oczekiwaniom społeczeństwa i obywateli – ocenia Mariusz Gosek, świętokrzyski parlamentarzysta Solidarnej Polski.
Polityk w rozmowie z Radiem Kielce, podkreśla, że zmiany jakie w ostatnim czasie zaprezentował resort sprawiedliwości mają na celu przede wszystkim ograniczenie biurokracji oraz formalności, a także, przyspieszenie biegu postępowań. Mariusz Gosek, zaznacza, że jednym z najważniejszych założeń jest uproszczenie struktury sądów powszechnych.
– Obecne sądy rejonowe staną się sądami okręgowymi, natomiast sądy apelacyjne staną się sądami regionalnymi. Bardzo ważną informacją dla wszystkich mieszkańców województwa świętokrzyskiego jest fakt, że założenia reformy przewidują utworzenie Sądu Regionalnego w Kielcach. To duże ułatwienie dla mieszkańców ponieważ wyroki Sądu Okręgowego w Kielcach będą mogły być rozpatrywane przez kielecki Sąd Regionalny – wyjaśnia.
Reforma przewiduje, że żaden z sądów nie będzie zlikwidowany, zmieni się natomiast ich struktura, która ma być prostsza i bardziej przyjazna dla obywatela. Docelowo zamiast rozbudowanego i zbiurokratyzowanego podziału na sądy apelacyjne, okręgowe i rejonowe wprowadzony zostanie prosty i funkcjonalny system sądów regionalnych i okręgowych, które zostaną utworzone w prawie 350 miejscowościach w całej Polsce.
Świętokrzyski parlamentarzysta Solidarnej Polski, podkreśla, że reforma sądownictwa zakłada także zmiany w podziale obowiązków sędziów, tak aby więcej z nich mogło zajmować się orzekaniem.
– Obecnie ponad 3 tys. sędziów sprawuje funkcje nadzorcze i kierownicze w sądach powszechnych, przez co ich możliwość orzekania jest mocno ograniczona. W założeniach reformy chcemy „uwolnić” ponad 2 tys. tych stanowisk, dzięki czemu ci sędziowie będą mogli wrócić do pełnego orzekania. Jak wyjaśnia parlamentarzysta, obecnie, w sądach apelacyjnych przydział spraw wynosi średnio około 300, natomiast w sądach rejonowych to ponad 1,3 tys. W związku z tym chcemy zrównać status sędziów aby zniwelować dysproporcje w środowisku sędziowskim – wyjaśnia.
Reforma sądownictwa zakłada także utworzenie w każdej gminie punktów sądowych, w których mieszkańcy będą mogli załatwić najpilniejsze sprawy. W urzędach gminy zostaną utworzone specjalnie do tego przystosowane sale, w których będzie można uczestniczyć online w rozprawie. W punktach będzie można uzyskać także informacje o terminach rozpraw i stanie sprawy.