W Kielcach po raz 15. zainaugurowana została kampania społeczna „Biała wstążka”. Jej celem jest zwiększenie świadomości społecznej na temat zjawiska przemocy w rodzinie.
Co roku kampania odbywa się pod innym hasłem, a w tym roku jest to #DziecisąWażne*, informuje Grażyna Pisarczyk, koordynator akcji ze Specjalistycznego Ośrodka Wsparcia dla Ofiar Przemocy w Rodzinie w Kielcach.
– Chcemy zadbać o dzieci, bo bardzo długo pozostawały w izolacji społecznej. Wydaje nam się, że trzeba im dać czas na oddech. Chcemy też pokazać im jak można sobie radzić w trudnych sytuacjach. Już działamy intensywnie, bo to są np. warsztaty psychologiczne, zajęcia dla rodziców, zajęcia dla dzieci w szkołach dotyczące przemocy, czynne są już też telefony zaufania – mówi Grażyna Pisarczyk.
Jak dodaje, trudno oszacować jak wiele dzieci spotkało się ze zjawiskiem przemocy w rodzinie. W ubiegłym roku w Kielcach założono 700 „Niebieskich kart”, w tym 500, ale nie we wszystkich tych rodzinach wychowują się dzieci.
Marzena Piórkowska, naczelnik Wydziału Prewencji Komendy Wojewódzkiej Policji w Kielcach informuje, że interwencji związanych z przemocą w rodzinie jest coraz więcej, a zgłaszają ją też same ofiary.
– Bardzo często, przemoc w rodzinie zgłaszają nam sąsiedzi ofiary. Słyszą jakieś niepokojące odgłosy, krzyki zza ściany i reagują. Dzieci również zgłaszają nam, że w ich rodzinie nie dzieje się dobrze. W ubiegłym roku w okresie pandemii, kiedy był lockdown dzieci bardzo często korzystały z infolinii, za pomocą, której informowały, że w ich rodzinie dzieje się coś złego – dodała inspektor Marzena Piórkowska.
Osoby, które chciałyby zgłosić przemoc mogą to zrobić poprzez Miejski Telefon Zaufania: 195 13, który czynny jest całodobowo. Osoby w kryzysie emocjonalnym mogą szukać pomocy przez całą dobę pod numerem telefonu: 195 25, natomiast w trudnych sytuacjach rodzinnych mogą dzwonić pod numer: 41 368 18 74.
Dyżury pełnią specjaliści z zakresu przeciwdziałania przemocy w rodzinie ze Specjalistycznego Ośrodka Wsparcia dla Ofiar Przemocy w Rodzinie Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie w Kielcach.
Od wielu lata w kampanii „Biała wstążka” uczestniczy jej ambasador Krzysztof Słoń, senator Prawa i Sprawiedliwości. Jak mówi, tak akcja jest bardzo istotna, ponieważ uświadamia nam jak dużym problemem jest przemoc w rodzinie, w tym przemoc wobec dzieci.
– Kampania jest swego rodzaju szczepionką. Ma na celu uwrażliwienie ludzi na to, co dzieje się w naszych domach. Szczególnie bolesne dla mnie jest to, że ta przemoc w bardzo wielu aspektach dotyka naszych dzieci. Na nic pomoc państwa, tak bardzo zresztą rozległa i w każdej dziedzinie, na nic troska o poprawę bytu materialnego polskiej rodziny jeśli od środka nie będziemy o tę naszą rodzinę walczyć na co dzień – dodał Krzysztof Słoń.
W ramach kampanii organizowane będą także konferencje naukowe i dyżury specjalistów, a także zajęcia dla osób stosujących przemoc w rodzinie.
Kampania „Biała wstążka” potrwa do 10. grudnia.