Maty przeciwsolne w pasach drogowych i demontowanie worków do kropelkowego podlewania roślin – to przykładowe działania Kielc, które mają ochronić zieleń miejską przed zimą.
Agata Wojda, wiceprezydent miasta zaznacza, że od 5 lat w Kielcach dobiera się i sadzi takie gatunki i odmiany roślin, które dobrze znoszą niekorzystne warunki atmosferyczne.
– Są to rośliny o niewygórowanych wymaganiach i dużych właściwościach adaptacyjnych do warunków miejskich. Rośliny takie oprócz podstawowej pielęgnacji nie wymagają dodatkowych zabiegów pielęgnacyjnych. Trawy ozdobne nie są wiązane na zimę, ponieważ większość nasadzeń jest w kompozycjach grupowych, co ogranicza ich przemarznięcie. Dodatkowo, pozostawione zaschnięte trawy i byliny w okresie zimowym dają ciekawy efekt plastyczny, kiedy są oszronione lub oprószone śniegiem – mówi zastępca prezydenta.
Na terenach parkowych działania pielęgnacyjne prowadzone są dużo wcześniej.
– Na przykład suche gałęzie usuwa się jeszcze przed okresem zimowym. Dbamy również o te miejsca, gdzie posadzone zostały rośliny jednoroczne, ponieważ należy je bezpiecznie usunąć. Na terenach parkowych nie będziemy stosować mat przeciwsolnych, ponieważ Rejonowe Przedsiębiorstwo Zieleni i Usług Komunalnych dostało zalecenie, by do posypywania chodników stosować jedynie piasek – wyjaśnia Agata Wojda
Inaczej sytuacja wygląda na pasach drogowych. Na ulicy Warszawskiej i Żelaznej (na wysokości ulicy Sienkiewicza) pojawią się maty przeciwsolne, które będą chronić rośliny.
– Tam nadal do odśnieżania używana jest sól, więc będą montowane maty przeciwsolne, by ograniczyć negatywny wpływ na roślinność, która znajduje się w okolicy – informuje Agata Wojda.
Termin montowania mat przeciwsolnych zależy od warunków atmosferycznych.