Jakie atrakcje kryje w sobie nowa ścieżka geologiczna obejmująca Dolinę Świśliny? Można się tego dowiedzieć z przewodnika, który dokładnie opisuje 3,5-kilometrową trasę.
Publikacja powstała z inicjatywy geologów i władz gminy Kunów, które chcą zachęcić do spacerów nową ścieżką. Można ją zwiedzić nie tylko pieszo, ale także rowerem, a nawet samochodem.
W stworzenie przewodnika dla turystów zaangażowani byli fachowcy. Dr hab. Anna Fijałkowska-Mader z kieleckiego oddziału Państwowego Instytutu Geologicznego uważa, że mało kto wie, gdzie ta dolina rzeczywiście się znajduje. Przewodnik ma na celu wypromowanie tego miejsca, pokazanie jego walorów przyrodniczych, geologicznych, ale też historycznych i turystycznych.
– Dolina Świśliny należy do najpiękniejszych dolin regionu świętokrzyskiego, a jednocześnie jest to miejsce najmniej wypromowane na tle innych. Wszyscy słyszeli o przełomie mąchocickim Lubrzanki, przełomie rzeki Nidy, a o Dolinie Świśliny to ze świeczką szukać osób, które by w ogóle wiedziały, gdzie się znajduje – mówi badaczka.
Z kolei dr hab. Piotr Szrek, zastępca dyrektora ds. badań i rozwoju tej samej instytucji podkreśla, że ścieżka pokazuje okolicznej społeczności to, co znajduje się w pobliżu. Jego ulubionym miejscem jest okolica zbiornika Wióry i Doły Opacie.
– Gdzie jest wspaniały kamieniołom z fantastycznymi znaleziskami i zjawiskami geologicznymi. Są ciekawe tropy, a także kości – dodaje Piotr Szrek.
Burmistrz Kunowa Lech Łodej ma nadzieję na turystyczną promocję tej części gminy. Dodaje, że widzi potencjał w tej dziedzinie, dlatego też opracowywany jest projekt rewitalizacji ruin po dawnej walcowni. W jego ocenie, ważne są też kolejne publikacje, dlatego docenia pracę naukowców, którzy chcą popularyzować fachową wiedzę.
– Mamy świadomość, że trzeba w tym kierunku zintensyfikować ruchy i to robimy. Cieszymy się, że jest wola i chęć naukowców, bo bez ich wiedzy byłoby nam samym ciężko się tym zajmować – mówi burmistrz.
W promocji publikacji udział wzięli parlamentarzyści PiS. Poseł Andrzej Kryj podkreślał swoje uznanie dla Stowarzyszenia „Witulin nad Świśliną” za to, że kolejny raz myśli o przyszłości, patrząc w przeszłość. Ścieżkę uważa za oryginalny pomysł.
– Gminy powinny szukać różnych dróg, aby przyciągać turystów. Taka geoedukacyjna ścieżka jest czymś oryginalnym i nowoczesnym – mówi poseł i dodaje, że gmina posiada wiele ciekawych miejsc turystycznych, ale przewodnik zdecydowanie poszerza tę ofertę.
Poseł Agata Wojtyszek mówi, że publikacja będzie pomocna przede wszystkim turystom, którzy nie zajmują się fachowo geologią. Sama pochodzi z gminy Pawłów, jej tata budował zalew Wióry, więc zna rzekę Świślinę i jej okolice, jednak dzięki przewodnikowi odkrywa ją na nowo.
– Znam piękne miejsca tego typu w gminie Brody, ale tutaj nie były mi znane. Jestem przekonana, że wybiorę się, aby to wszystko zobaczyć – mówi posłanka.
Wyjątkowość doliny polega na tym, że na krótkim odcinku można zobaczyć skały, powstałe w różnych okresach geologicznych, które powstawały od 390 milionów lat. Miejsce to znajdowało się także w centrum zainteresowania gospodarczego, powstawały tam m.in. kopalnie i fabryki. Eksploatacja kamienia odbywała się tutaj od XVII do końca XX wieku.
Przewodnik na razie wydano w liczbie 400 egzemplarzy. Kilka z nich trafi do wiejskiej biblioteki w Dołach Biskupich.