Kompozycje Jana z Lublina, Jana Sebastiana Bacha, jego syna Carla Filipa Emanuela Bacha, Jesefa Rheinbergera, czy Davida Germana wybrzmiały na organach ostrowieckiej parafii na Piaskach w Sanktuarium Najświętszej Marii Panny Saletyńskiej. Już po raz 16. odbył się Wieczór Cecyliański.
Dyrektor artystyczny wydarzenia, Andrzej Budziński, a także dyrygent chóru Cantate Domino informuje, że to koncert poświęcony patronce wszystkich muzyków i organistów – św. Cecylii.
Jak przypomina, wieczory są organizowane od 2005 roku, kiedy proboszczem parafii został ks. Zbigniew Wiatrek. Andrzej Budziński ma nadzieję, że nadejdzie taki dzień, kiedy w kościele pojawią się prawdziwe organy. Na razie gra na elektrycznych. Jak dodaje, muzyczne wieczory są ważne dla parafian. W listopadzie dopominają się o koncert i pytają czy zostanie zorganizowany.
– Widzę te same twarze, to naprawdę cieszy. Dziękuję też mojemu chórowi, bo dzięki niemu udaje się nam to wydarzenie zorganizować – mówi Andrzej Budziński.
Gościem specjalnym był tarnobrzeski organista Mariusz Ryś. Jak mówi, tak dobrał utwory, aby stanowiły one przekrój dzieł od renesansu aż po XX wiek. Program pokazał możliwości instrumentu w kościele.
– W organach fascynuje mnie to, że jest to najbardziej skomplikowany instrument, o największych możliwościach brzmieniowych. Dźwięk jest wszechogarniający. Jeśli włączymy nawet najcichszy głos, to wypełnia on nawet potężny kościół, słychać go w każdym zakamarku. To jest najbardziej inspirujące – mówi muzyk.
Na zakończenie wystąpił chór Cantate Domino, który tradycyjnie zaprezentował Hymn do św. Cecylii, „Anima Christi” oraz „Modlitwa i pokój”, ale także pieśni legionowe.