Stany Zjednoczone, Wielka Brytania, Litwa, Chorwacja, Francja – to niektóre z państw wyrażających solidarność z Polską, w związku z sytuacją na granicy z Białorusią. Czy brak poparcia sejmowej opozycji w Polsce dla rozwiązań proponowanych przez polski rząd w kontekście obrony granicy to był dobry ruch? O tym dyskutowali goście niedzielnego Studia Politycznego w Radiu Kielce.
Zaproszenie do studia przyjęli: Jarosław Karyś z Prawa i Sprawiedliwości, Krzysztof Sławiński z Platformy Obywatelskiej, Dawid Lewicki z Konfederacji i Filip Strząbała z Nowej Lewicy, frakcji Wiosna.
Jarosław Karyś z PiS zaznaczył, że sytuacja na granicy z Białorusią to nie jest kryzys humanitarny.
– To kryzys polityczny, który zawdzięczamy Aleksandrowi Łukaszence i wspierającemu go prezydentowi Rosji, Putinowi. To zauważyli już nasi bliżsi i dalsi sąsiedzi, Unia Europejska w znacznej większości, Wielka Brytania i inne kraje. To wydawałoby się oczywiste, ale nasza totalna opozycja tego nie zauważa. To jest przykre, bo w tej trudnej sytuacji, gdy żołnierze, policja, straż graniczna ryzykują życie broniąc granic Polski i UE – są atakowani przez PO, przez Lewicę. To było widać na głosowaniu 17 listopada, gdy zmienianie były zapisy w ustawie o ochronie granicy. 113 głosów z PO przeciw, tylko jeden głos za, Lewica – 46 głosów przeciw, Polska 2050 – 8 głosów przeciw. Widać, że totalna opozycja jest w stanie zanegować każde rozwiązanie – mówił Jarosław Karyś.
Krzysztof Sławiński z PO odpowiedział, że rolą opozycji jest być krytycznym wobec rządu. – Jeśli chodzi o sytuację na granicy, Koalicja Obywatelska jest i była za silną obroną polskiej granicy – dodał.
– Nie może tak być, że zorganizowane przez Łukaszenkę, przy wsparciu prawdopodobnie Putina, duże grupy w znacznej części nie imigrantów, tylko wynajętych ludzi, będą szturmowały polską granicę, by pokazać, że Polska i UE są słabe. Zawsze byliśmy za silną granicą. Różnimy się jednak w wielu kwestiach, np. jeśli chodzi o dostęp mediów do strefy przygranicznej, o dostęp organizacji pozarządowych, które mogłyby i powinny udzielać pomocy osobom na granicy. Jesteśmy za tym, żeby tu pewne obostrzenia zmienić. Tym osobom, które znalazły się po naszej stronie granicy i są w trudnej sytuacji – należy pomóc i zorientować się, czy spełniają warunki do pozostania w Polsce i czy chcą tu zostać, szanując naszą kulturę – mówił Krzysztof Sławiński.
Dawid Lewicki z Konfederacji stwierdził, że nie mają znaczenia słowa poparcia wyrażane przez inne kraje, podobnie, jak nie miały znaczenia w 1939 roku.
– Powinniśmy uzyskać jakieś wsparcie finansowe na ochronę granicy, bo przecież bronimy także granicy UE. Też dziwne jest dla mnie to, że ponad naszymi głowami odbywają się rozmowy z Łukaszenką i Putinem, a polscy politycy w tym nie biorą żadnego udziału i nie są zapraszani do stołu przy tych rozmowach, to porażka naszej dyplomacji – mówił. Przypomniał też, że Konfederacja w większości poparła zmiany w ustawie o ochronie granicy. – Wyrażamy ogromną solidarność ze służbami broniącymi granicy, inicjowaliśmy akcję Murem za polskim mundurem – mówił Dawid Lewicki.
Z kolei Filip Strząbała z Nowej Lewicy wyjaśniał, że Lewica była przeciwko zmianom w ustawie o ochronie granicy przede wszystkim ze względu na sposób wprowadzenia tych zmian do obrad.
– Te zmiany były wprowadzone do głosowania bez konsultacji, z godziny na godzinę, bez jakichkolwiek opinii, szans na uczciwą i konstruktywną debatę. Trzeba też zauważyć, że zaproponowane zmiany mają charakter policyjny – stwierdził Filip Strząbała. Zwrócił też uwagę, na szansę zbudowania międzynarodowego kapitału politycznego na bazie deklaracji poparcia płynących z wielu państw i stworzenia silnego frontu, który pomoże zmusić Łukaszenkę do zaprzestania wykorzystywania ludzi do ataków na granice.
Goście Radia Kielce dyskutowali też o nowym programie rządowym, Rodzinny Kapitał Opiekuńczy. Zakłada on, że rodzice otrzymają pomoc w wysokości 12 tysięcy złotych na drugie i kolejne dziecko, którą będą mogli wykorzystać w miesięcznych ratach. Z pomocy może skorzystać nawet 615 tysięcy polskich dzieci.