W Sandomierzu odbywają się warsztaty dotyczące tworzenia propozycji kulturalnych, które znajdą odbiorców, a także wykorzystania nowych technologii. Prowadzą je specjaliści z kilku dziedzin, którzy przyjechali do królewskiego miasta z całego kraju. Spotkania, to także możliwość wymiany doświadczeń.
Sławomir Księżniak, dyrektor Dzielnicowego Domu Kultury Węglin w Lublinie powiedział, że przy opracowywaniu oferty dla mieszkańców najważniejsze jest, aby najpierw poznać ich potrzeby. On zrobił to 10 lat temu, gdy tworzył dom kultury na peryferiach Lublina. Wykorzystał w tym celu ankiety. Do tej pory funkcjonuje część zaproponowanych przez mieszkańców zajęć. To m.in. teatr tańca, warsztaty manualne i zajęcia senioralne – wymieniał.
Prowadząca warsztaty Kinga Wiśniewska, prezeska Stowarzyszenia Inicjatyw Możliwych RzeczJasna w Ostródzie mówiła m.in. o roli social mediów w docieraniu do odbiorców. Dzięki nim wiadomo, do jakich ludzi się dociera, można budować relacje, tworzyć grupy i rozmawiać o tym, co ludziom się podoba, a co nie. Plakat natomiast jest wyłącznie wiadomością w jedną stronę, ale to nie znaczy, że zupełnie trzeba go pomijać i rezygnować z niego – dodała.
Piotr Wójtowicz, naczelnik Wydziału Rozwoju, Inwestycji i Promocji w Urzędzie Miasta, jeden z głównych organizatorów „Kameralnych rozmów o kulturze w Sandomierzu” powiedział, że wiąże z tymi warsztatami duże nadzieje. Zależy mu na tym, aby kultura była nie tylko nakierowana na promocję Sandomierza, ale by bardziej mogli z niej korzystać sami mieszkańcy i by zaangażowali się też przy tworzeniu konkretnych wydarzeń i projektów. Wtedy środki wydane na kulturę nie tylko będą efektowne, ale przede wszystkim efektywne – dodał.
Warsztaty przeznaczone są dla osób indywidulanych, dla przedstawicieli domów kultury, bibliotek, muzeów oraz innych instytucji związanych z kulturą. Są bezpłatne. Kontynuowane będą w niedzielę. Tematyka jutrzejszych spotkań dotyczy m.in. zasobów lokalnych przy tworzeniu amatorskich teatrów oraz działań ponadregionalnych w sferze kultury na przykładzie Klastra Lasowiackiego.