Diecezja kielecka może mieć dwie nowe bazyliki. Trwają starania o przyznanie tej godności dla sanktuarium Matki Bożej Opiekunki Rodzin we Włoszczowie i dla sanktuarium bł. Wincentego Kadłubka w Jędrzejowie.
Ks. Mirosław Cisowski, rzecznik diecezji kieleckiej informuje, że z inicjatywą nadania godności bazyliki mniejszej wychodzi biskup diecezji.
– Biskup Jan Piotrowski podjął starania, także na wniosek gospodarzy tych dwóch kościołów, aby stały się bazylikami. Najpierw biskup zbiera opinie rady kapłańskiej i wysyła dokumenty do Konferencji Episkopatu Polski. Po zatwierdzeniu, dokumentację wysyła się do Stolicy Apostolskiej. Mamy nadzieję, że starania zakończą się sukcesem – mówi rzecznik.
Tytuł bazyliki mniejszej nie jest dla każdego
Decyzję o przyznaniu godności bazyliki mniejszej, po analizie Kongregacji ds. Kultu Bożego, ostatecznie zatwierdza papież. Tytuł może uzyskać świątynia, która ma długą historię i odpowiednią tradycję, a także wyróżnia się pięknem architektury i sztuki.
– Poza tym, dana parafia powinna cechować się duszpasterstwem na wysokim poziomie, a kościół powinien być bardziej dostępny dla wiernych, np. poprzez stałą adorację Najświętszego Sakramentu lub dyżury spowiedzi. Kolejnym wymogiem jest szczególna łączność ze Stolicą Apostolską. W tym kościele powinno poświęcać się wiele uwagi nauczaniu Ojca Świętego i modlitwie w jego intencjach – wymienia ks. Cisowski.
Sprawa sanktuarium we Włoszczowie już w Watykanie
Sprawa świątyni we Włoszczowie przeszła już etap diecezjalny, a dokumenty są w Watykanie – mówi proboszcz parafii, ks. Zygmunt Pawlik.
– Przede wszystkim nadanie takiej godności to prestiż i sprawa duchowa. Bazylika mniejsza to świątynia poddana pod szczególną opiekę papieża. Jest też z tym związana możliwość uzyskiwania odpustów, nie tylko w dniu odpustu parafialnego. To dar duchowy dla wszystkich pielgrzymów. Nasz kościół od rana do wieczora jest otwarty, mamy także w naszym sanktuarium całodzienną adorację Najświętszego Sakramentu, na modlitwę przychodzi tu wiele osób, co ułatwia lokalizacja świątyni, w centrum miasta – wymienia ks. Zygmunt Pawlik.
Kościół we Włoszczowie pierwotnie znajdował się w innym miejscu. Obecna świątynia powstała w XVII wieku, w miejscu objawień, które miały miejsce 27 maja 1642 roku. Tego dnia dzieci widziały tam Świętą Rodzinę. Do dziś w głównym ołtarzu znajduje się obraz Świętej Rodziny, przedstawiający scenę z objawienia. Został namalowany w 1647 roku. W 2007 roku otrzymał korony papieskie.
Sanktuarium w Jędrzejowie – miejsce, w którym spoczywa błogosławiony
Z kolei niedawno rozpoczęły się starania o nadanie tytułu bazyliki mniejszej dla sanktuarium bł. Wincentego Kadłubka w Jędrzejowie. Na razie sprawa jest na etapie diecezjalnym – informuje ks. Mirosław Cisowski.
Proboszcz i kustosz sanktuarium, o. Jakub Zawadzki mówi, że powstał ponad 80-stronicowy kwestionariusz w sprawie uzyskania godności bazyliki mniejszej dla cysterskiego sanktuarium.
– Opisano w nim charakter i historię kościoła, omówiono świątynię od momentu powstania, wymieniono jej wyposażenie: z obrazami, relikwiami i figurami. Opisano także nabożeństwa, które odbywają się w kościele, prowadzone formy duszpasterstwa i dzieła charytatywne – wymienia proboszcz. – Jest to stary kościół, o dużym znaczeniu historycznym dla regionu i kraju. To pierwszy klasztor i kościół cysterski w Polsce. Dodatkowo, w naszej świątyni znajdują się główne relikwie bł. Wincentego Kadłubka, które stąd powędrowały w różne miejsca w kraju i na świecie – dodaje o. Jakub.
Opactwo cystersów w Jędrzejowie zostało ufundowane już w 1140 roku. Kościół został rozbudowany i konsekrowany w 1210 roku. Co ciekawe, konsekracji dokonał biskup krakowski Wincenty Kadłubek, który kilka lat później za zgodą papieża pozostawił urząd biskupa i wstąpił do monasteru w Jędrzejowie. Tam także został pochowany.
Ile bazylik ma diecezja kielecka?
W diecezji kieleckiej są obecnie cztery bazyliki mniejsze. Pierwsza z nich to bazylika katedralna w Kielcach, posiadająca tę godność od 1971 roku. Pozostałe to: bazylika Grobu Bożego w Miechowie (od 1996 roku), bazylika Matki Bożej w Wiślicy (od 2005 roku) i bazylika św. Marcina w Pacanowie (od 2008 roku). Zewnętrznym znakiem na każdym z tych kościołów jest tablica, informująca, że jest to bazylika mniejsza.
Ks. Mirosław Cisowski dodaje, że w kościele katolickim wyróżnia się bazyliki większe i mniejsze. Cztery główne bazyliki rzymskie, to bazyliki większe: św. Jana na Lateranie, św. Piotra na Watykanie, św. Pawła za Murami oraz Matki Bożej Większej. Natomiast od XVIII wieku papieże zaczęli nadawać tytuły bazylik mniejszych wyróżniającym się świątyniom w różnych częściach świata.