Budynek po Biurze Wystaw Artystycznych przy Leśnej w Kielcach stoi pusty od 2013 roku, kiedy instytucja przeniosła się na ulice Kapitulną 2. Od 2011 na zagospodarowanie czekają kamienice przy ulicach: Seminaryjskiej i Głowackiego. Wtedy Państwowa Szkoła Muzyczna przeniosła się na ulicę Wojewódzką. Ponad 4 lata temu z gmachu przy ulicy Jana Nowaka Jeziorańskiego wyprowadziło się Liceum im. Gałczyńskiego. Od tego czasu, obiekt jest zajęty tylko w niewielkim stopniu. Sprawdziliśmy, czy miasto ma pomysły na wykorzystanie tych miejsc.
Dawna siedziba BWA miała być przekształcona w lokal gastronomiczno- usługowy, jednak plany się zmieniły – mówi Krzysztof Miernik, dyrektor Miejskiego Zarządu Budynków.
– Budynek został tymczasowo wynajęty na potrzeby magazynowe Teatru im. Stefana Żeromskiego, w którym odbywają się prace remontowe. Trwają również pracę nad opracowaniem Miejscowego Planu Zagospodarowania Przestrzennego Kielce, który jest ważnym elementem w celu dalszego planowania – mówi Krzysztof Miernik. Od zapisów planu zależy to, co powstanie w miejscu dawnej galerii.
Opuszczone budynki po liceum przy ulicy Jana Nowaka Jeziorańskiego 53 i szkole muzycznej przy Głowackiego 7 zostaną natomiast przekształcone na mieszkania. Może tam powstać około trzydziestu lokali.
– W obu przypadkach zleciliśmy wykonanie projektów. Pierwszy obiekt otrzymał już kompletną dokumentację, więc zwróciliśmy się o pozwolenia na budowę. W przypadku szkoły przy Głowackiego, dokumenty mają być gotowe w grudniu. Następnym krokiem będzie zwrócenie się o dotację z rządowego Funduszu Dopłat i Funduszu Termomodernizacji i Remontów – wyjaśnia dyrektor MZB. Bank Gospodarstwa Krajowego może pokryć do 80 proc. kosztów przebudowy.
Dawna Szkoła Muzyczna przy ulicy Seminaryjskiej nadal stoi pusta i nie zanosi się na zmianę tego stanu. Przed laty, roszczenie do budynku zgłosiła Gmina Wyznaniowa Żydowska w Katowicach. Sprawa od kilku lat nie jest rozwiązana, a ze względu na trwające postępowanie, nieruchomość nie jest wykorzystywana.
– Kiedyś został złożony wniosek Gminy Żydowskiej z Katowic, co do zwrotu tej nieruchomości. Miasto rozpoczęło dialog w tej sprawie, ale druga strona nie podjęła konkretnych działań, co oznacza, że sprawa nadal nie jest wyjaśniona – informuje Krzysztof Miernik.
Zmieni się natomiast teren wokół opustoszałej kieleckiej synagogi. Chodzi o fragment pasa zieleni od skrzyżowania z ulicą Warszawską do skrzyżowania z ulicami Pelca i Nowy Świat, który mógłby pełnić rolę ogrodu, odgrodzonego od ulic żywopłotami.
– Dzięki środkom pozyskanym z Rządowego Programu Inwestycji Strategicznych, początek rewitalizacji otoczenia synagogi przewidywany jest na 2023 rok – mówi Krzysztof Miernik.
Przebudowa synagogi ujęta jest w programie „Zielona rewitalizacja zabytkowego Śródmieścia Kielc”.