„Murem za polskim mundurem” – to hasło przyświecało obradom konwentu gmin powiatu kieleckiego. Samorządowcy głośnio zamanifestowali swoje poparcie dla służb mundurowych, strzegących polsko-białoruskiej granicy.
– To nasza odpowiedź na apel gen. broni Tomasza Piotrowskiego – powiedział starosta kielecki, Mirosław Gębski, podkreślając, że powinnością samorządowców jest bronienie dobrego imienia Wojska Polskiego.
– Nie możemy być obojętni w obliczu opluwania munduru polskiego żołnierza. Nasz powiat jest związany z wieloma postaciami historycznymi, które walczyły w polskim mundurze, broniąc granic państwa. To tu spoczywa znamienity obrońca Polski i chrześcijaństwa, książę Jeremi Wiśniowiecki. To na ziemi świętokrzyskiej walczył Hubal. Także na naszej ziemi walki toczył oddział Hieronima Dekutowskiego „Zapory”. Nie możemy również zapomnieć o Antonim Hedzie „Szarym”, czy mjr Janie Piwniku „Ponurym”. W tej chwili w kierunku żołnierzy rzucane są podłe słowa. My, jako samorządowcy sprzeciwiamy się temu i nie pozwalamy, by pluto na polskich żołnierzy. Myślę, że zapoczątkowana akcja obejmie nie tylko województwo świętokrzyskie, ale także cały kraj – mówił starosta.
Poseł Krzysztof Lipiec, lider świętokrzyskich struktur Prawa i Sprawiedliwości był bardzo wdzięczny władzom powiatu kieleckiego za podjętą inicjatywę. Potępił jednocześnie ataki wymierzone w polskich żołnierzy.
– To ważny sygnał, który z pewnością dotrze do ludzi, którzy obecnie strzegą w naszym imieniu polsko-białoruskiej granicy, broniąc w ten sposób integralności Rzeczypospolitej Polskiej. To trudny dla nich czas. Z jednej strony są wystawieni na niebezpieczeństwo, z kolei z drugiej strony muszą znosić niechlubne słowa, które padają pod ich adresem. To obraza polskiego munduru, a także brak szacunku dla przedstawicieli wszystkich służb mundurowych – podkreślał parlamentarzysta.
– Nie możemy pozwolić, by bezkarnie pluto na polski mundur. Należy to całkowicie i głośno potępić. Jestem przekonany, że inne samorządy pójdą za przekładem powiatu kieleckiego – dodał poseł.
Licznie zebrani samorządowy także jednoznacznie podkreślili, że szacunek dla przedstawicieli służb mundurowych jest czymś niepodważalnym. Burmistrz Chęcin, Robert Jaworski, wyraził zdanie, że wsparcie dla żołnierzy jest przejawem szacunku i podziękowania za pełnioną obecnie trudną służbę.
– Myślę, że każdy z nas samorządowców, z powiatu kieleckiego, ma świadomość o tym, jak ważna i odpowiedzialna jest służba polskiego żołnierza. Zarówno teraz, jak i w każdej innej sytuacji. Gdy dba bezpieczeństwo obywateli Polski. Solidaryzujemy się ze wszystkimi mundurowymi, którzy strzegą naszej Ojczyzny. Jako samorządowcy jesteśmy im winni pamięć i szacunek – podkreślił.
Wójt gminy Łopuszno, Irena Marcisz, również wskazała, że poświęcenie służb mundurowych nie może być marginalizowane i umniejszane.
– Cieszymy się że jako samorządowcy możemy liczyć w na wsparcie ze strony posła Krzysztofa Lipca. Oczywistym jest, że cały powiat kielecki solidaryzuje się z tymi, którzy strzegą polskiej granicy. Ludzie ci niejednokrotnie muszą mierzyć się z ogromnym stresem spowodowanym niepewną sytuacją. Wspieramy ich całym sercem – powiedziała.
Polsko-białoruskiej granicy strzegą m.in. żołnierze 10. Świętokrzyskiej Brygady Obrony Terytorialnej. Do ich zadań należy wspieranie miejscowych jednostek w patrolach, a także pomoc w zabezpieczaniu sprzętu.