Rozstrzygnięty został, zorganizowany w Chmielniku, konkurs kulinarny „Smaki gęsiny”. Główną nagrodę przyznano Kołu Gospodarzy Wiejskich z gminy Górno za „marynowaną w cydrze pierś gęsią podaną na babce”. W konkursie udział wzięło siedem zespołów.
Jak powiedział Dariusz Wzorek, przewodniczący zwycięskiego koła z Górna – przyrządzenie potrawy z mięsa gęsi, wbrew pozorom, nie jest łatwe.
– Nie spodziewaliśmy się, że wygramy. Zawsze jedziemy na konkurs z zamiarem jak najlepszego zaprezentowania się. Jednocześnie cieszymy się, że potrawa zyskała uznanie i została doceniona. Jedno jest pewne, przyrządzenie gęsiny wymaga starania, umiejętności i cierpliwości – mówił.
Zapytany o przepis na potrawę Dariusz Wzorek nie chciał zdradzić szczegółów zwycięskiej receptury.
– Jesteśmy skromni. Dlatego wolelibyśmy nie zdradzać szczegółów przepisu. Cieszymy się, że nasza potrawa smakowała. To, co osiągnęliśmy, zostało wypracowane metodą prób i błędów. Warto mieć na uwadze, że określony rodzaj mięsa wymaga także określonego sposobu przyrządzenia. Nasza wersja piersi z gęsi została przygotowana po staropolsku – tłumaczył Dariusz Wzorek.
Burmistrz Chmielnika, Paweł Wójcik, wskazał, że wynik tegorocznego konkursu nie jest żadnym zaskoczeniem.
– Tradycja, która była obecna i pielęgnowana od dawna przez koła gospodyń wiejskich dzisiaj coraz częściej staje się domeną mężczyzn. Koło Gospodarzy Wiejskich z Górna przyjechało do nas nie pierwszy raz, ale z pewnością pokazało wysoki poziom umiejętności kulinarnych. Dlatego nie mogliśmy podjąć innej decyzji i zgodnie uznaliśmy ich propozycję podania gęsiny za najlepszą – powiedział Paweł Wójcik.
– Myślę, że serwowane dania z roku na roku coraz bardziej nas zaskakują, zarówno pod względem smaku, jak i wyglądu czy sposobu podania – dodał burmistrz.
Zwycięskie koło gospodarzy w ramach głównej nagrody otrzymało żywą gęś, a także drobne upominki wraz z talonem o wartości 500 zł. Pozostałym laureatom konkursu wręczono nagrody rzeczowe oraz talony o wartości 100 zł.
X konkurs „Smaki Gęsiny”, laureaci:
– I miejsce – Koło Gospodarzy Wiejskich z gminy Górno;
– II miejsce – Koło Gospodyń Wiejskich „Ekobabki” z Cedzyny;
– III miejsce – Koło Gospodyń Wiejskich z Piasecznej Górki.