Zrzuciły świętokrzyskie zapaski i założyły stroje stylizowane na początek XX wieku. Panie z zespołu Brzezinianki z gminy Masłów nagrały teledysk do piosenki „Hej panienki posłuchajcie”, patriotycznego szlagieru z początku XX wieku.
Teresa Sokołowska, przewodnicząca Koła Gospodyń Wiejskich Brzezinianki podkreśla, że panie mają wiele talentów.
– Chcemy pokazać, że potrafimy nie tylko sprzątać i gotować. To już jest nasz trzeci teledysk, który nagrałyśmy. Pierwszym był „Gaiczek zielony”, który na YouTube ma już ponad 30 tys. wyświetleń, później nagrałyśmy klip do pastorałki „Gore gwiazda Jezusowi”, a to nasza trzecia propozycja. Jak tylko uda nam się zgromadzić jakieś fundusze, to coś robimy – dodaje.
Zdjęcia powstawały w Centrum Edukacji i Kultury „Szklany Dom” w Ciekotach oraz w dworku Stefana Żeromskiego. Na nagraniu bohaterki pojawiają się w mundurach, ale także w strojach retro, których znalezienie, jak mówi Teresa Sokołowska, było wyzwaniem.
– Wyszukałyśmy je w starych kufrach po naszych babciach, ciociach, część wypożyczyłyśmy z Kieleckiego Centrum Kultury. Było z tym trochę zachodu, ale udało się – dodaje z uśmiechem.
Nad reżyserią czuwał Marcin Brykczyński, a za realizację odpowiadał Paweł Janus. Na planie zdjęciowym nie mogło zabraknąć także Michała Kopcia, instruktora zespołu, który zaaranżował utwór.
– „Hej panienki posłuchajcie” to jest stara piosenka, o komediowym, frywolnym tekście. Chcieliśmy w sposób żartobliwy podejść do piosenek patriotycznych – tłumaczy. Współpracę z zespołem chwali: – Rozkręcamy się, jest dużo radości, dużo twórczej pracy, dla wielu osób jest to nowe doświadczenie, a nawet przygoda życia – przyznaje.
Nowemu wcieleniu Brzezinianek przyglądał się Wojciech Purtak, dyrektor Centrum Edukacji i Kultury „Szklany Dom” w Ciekotach. Zaznaczył, że zespół dotychczas był znany z propagowania kultury ludowej, ale teraz rozszerza swój repertuar, co go cieszy.
– Miejmy nadzieję, że będzie to już nowa droga, którą teraz ten zespół będzie szedł. Pamiętajmy, że w gminie Masłów mamy aż 12 zespołów ludowych, są to koła gospodyń wiejskich kultywujące tradycje Gór Świętokrzyskich. W przypadku Brzezinianek będziemy szli w kierunku zespołu wokalno-instrumentalnego, ze skrzypcami i klawiszami – zapowiada.
Brzezinianki sfinansowały nagranie singla i realizację teledysku z dotacji uzyskanej z Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa.
– Odważnie realizują swoją muzyczną wizję, ale też umieją być przedsiębiorcze i zabiegać o pozyskiwanie środków na swoją działalność. Mogą być wzorem dla kół gospodyń wiejskich w naszym regionie, jak umiejętnie łączyć tradycję i nadążać ze współczesnymi trendami w kulturze – zaznacza dyrektor Wojciech Purtak.