Radni Sandomierza, na nadzwyczajnej sesji jednogłośnie wyrazili wolę przekazania Muzeum Okręgowego marszałkowi województwa, który będzie prowadzić tę placówkę wspólnie z Ministerstwem Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
Pod koniec października uchwałę intencyjną o przejęciu placówki podjął sejmik województwa świętokrzyskiego. Zmiana organizatorów ma nastąpić 1 stycznia 2022 roku. Wtedy też sandomierskie muzeum ma zyskać status narodowego. Obecnie głównym organem prowadzącym tę placówkę jest miejski samorząd przy współpracy z powiatem, województwem oraz ministerstwem kultury.
Podczas dyskusji, radnych interesowała m.in. dalsza współpraca miasta z muzeum. Wiceprzewodniczący rady Piotr Chojnacki wyraził nadzieję, że po zmianach samorząd nadal będzie mógł korzystać z zamku do organizowania różnego rodzaju wydarzeń na określonych zasadach. Przyznał, że zmiana organizatorów, to krok, który przyspieszy jej rozwój.
Dyrektor Muzeum Okręgowego w Sandomierzu Mikołaj Getka-Kenig zapewnił, że jego instytucja będzie nadal otwarta na współpracę z miastem.
– To dla mnie oczywiste, ponieważ takie kontakty przynoszą również korzyść dla muzeum, dzięki temu jesteśmy rozpoznawalni, a mieszkańcy identyfikują się z zamkiem – dodał dyrektor.
Zmiany w sposobie prowadzenia i finansowania Muzeum Okręgowego w Sandomierzu to inicjatywa świętokrzyskich posłów Prawa i Sprawiedliwości: Krzysztofa Lipca i Marka Kwitka. Muzeum od lata boryka się z problemami finansowymi. Pod koniec roku zawsze brakowało pieniędzy, np. na wypłaty dla pracowników. Prowadzenie placówki przez marszałka i ministra ma poprawić finanse muzeum, zwiększyć jego prestiż poprzez nadanie rangi narodowego oraz uwolnić dodatkowy potencjał rozwojowy.
– Liczymy na to, że wraz z tą zmianą do muzeum w Sandomierzu pójdą potężne środki z ministerstwa kultury. Ta instytucja na to zasługuje, to jest zamek królewski, rezydencja polskich władców, z tym miejscem są związane szerokie plany rozwojowe. Uważam, że to sukces, iż udało się doprowadzić do zmiany organizatorów, bo to oznacza tylko rozwój dla muzeum i dla Sandomierza – stwierdził poseł Marek Kwitek.
Burmistrz Marcin Marzec uważa, że zmiana organów prowadzących sandomierskie muzeum pozwoli na powiększenie budżetu tej jednostki.
– Wiadomo, że zamek potrzebuje inwestycji m.in. odnowienia elewacji, wzmocnienia muru oporowego, remontu sali rycerskiej, na co do tej pory wciąż brakowało pieniędzy. Zbiory i tak zostaną w Sandomierzu, tak więc nadal muzeum będzie elementem przyciągającym turystów – mówi burmistrz.
Mimo zmian dotyczących organów finansujących muzeum w Sandomierzu, jego siedziba, czyli Zamek Królewski, cały czas pozostaje własnością Skarbu Państwa.