101 gmin województwa świętokrzyskiego otrzymało 29 milionów złotych z programu Cyfrowa Gmina. W uroczystym rozdawaniu promes uczestniczył Janusz Cieszyński, sekretarz stanu ds. cyfryzacji w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów.
Minister podkreśla, że samorządy w tym programie mają dużą dowolność. Jedynym warunkiem przystąpienia do programu było poddanie się audytowi z zakresu cyberbezpieczeństwa.
– Celem jest zapewnienie wszystkim samorządom w Polsce pieniędzy na sfinansowanie inwestycji w usługi informatyczne, sprzęt komputerowy, oprogramowanie i wszystko co jest potrzebne do tego, by urzędy były na miarę XXI wieku. W czasie pandemii wiele urzędów wdrażało rozwiązanie cyfrowe, ale chcemy to wspomóc i przyspieszyć jeszcze bardziej – wyjaśnił Janusz Cieszyński.
Anna Krupka, wiceminister kultury dziedzictwa narodowego i sportu zauważyła, że cyfrowy rozwój gmin to także rozwój informatyczny całego kraju.
– Po pandemii COVID-19 i pierwszych lockdownach wiemy, jak bardzo potrzebne są takie narzędzia jak internet i praca zdalna. Dzięki programowi Cyfrowa Gmina będzie możliwe odpowiednie szkolenia dla pracowników i urzędników, które pomogą funkcjonować samorządom. To kolejny krok do rozwoju informatycznego całej Polski – skomentowała Anna Krupka.
Wojewoda świętokrzyski Zbigniew Koniusz zwraca uwagę, że nie ma Polski A i Polski B, ponieważ każda gmina musi rozwijać się z taką sama prędkością w kwestii cyfryzacji. – Program ten dla województwa świętokrzyskiego zapewni superłącza internetowe i duże bezpieczeństwo. Ataki hakerskie są teraz dość powszechne, a bazując na tych środkach można wprowadzać szkolenia i właściwie zabezpieczać same systemy. Tak że są to środki bardzo potrzebne, ponieważ miliard złotych to naprawdę duże pieniądze – powiedział Zbigniew Koniusz.
Senator Krzysztof Słoń podkreślił, że dobra passa dla świętokrzyskich miejscowości wciąż trwa o czym świadczą rozdawane dziś promesy. Zauważył również, ze systemy informatyczne gmin mogą być obiektem ataków hakerskich, wiec przyznane dofinansowanie pomogą w ich zabezpieczeniu.
– To odpowiedź na potrzeby mieszkańców, która realizowana jest od kilku lat, czyli cyfryzacja kraju i wszystko co można załatwić przez internet. W każdej gminie powinniśmy mieć możliwość dostępu do usług elektronicznych oraz zapewnić bezpieczeństwo użytkownikom. Stąd wymóg, aby te gminy, które otrzymały dofinansowanie, postawiły na pełne zabezpieczenie swoich systemów – dodał Krzysztof Słoń.
Granty dla poszczególnych gmin wynoszą od 100 tys do 2 mln zł. Na realizację programu przewidziano około 1 mld złotych, a pieniądz pochodzą z Europejskiego Funduszu ReactEU.