Gmina Pińczów poczyniła kolejny krok w sprawie przyszłego uzdrowiska. Po konsultacjach społecznych, radni przyjęli jedne z ważniejszych uchwał dla rozwoju miasta. Chodzi o utworzenie „osiedla zdrojowego” i rozmieszczenie poszczególnych stref uzdrowiskowych tak, aby nie zahamowały rozwoju Pińczowa.
Serce uzdrowiska znajdzie się w granicach administracyjnych Pińczowa we wschodniej części miasta od obwodnicy do granic miejscowości Pasturka oraz Włochy. Obszar przeznaczono pod budowę m.in. obiektów sanatoryjnych, parku zdrojowego czy np. pijalni wód.
Alina Pełka z urzędu miejskiego w Pińczowie informuje, że część miasta, gdzie ma być strefa A, a więc park zdrojowy i pijalnia to tereny rolnicze. Aktualnie na obszarze ok. 50 h nie ma żadnej zabudowy mieszkaniowej i nie są to tereny przeznaczone pod taką zabudowę.
– W strefie A, czyli w ścisłej strefie uzdrowiskowej obowiązuje zakaz m.in. budowy zakładów przemysłowych, budynków mieszkalnych jednorodzinnych i wielorodzinnych, garaży wolnostojących, obiektów handlowych o powierzchni użytkowej większej niż 400 m kwadratowych, stacji paliw, autostrad i dróg ekspresowych, parkingów naziemnych o liczbie miejsc postojowych większej niż 15 proc. miejsc noclegowych w szpitalach, sanatoriach oraz pensjonatach – mówi urzędniczka.
– W strefie A zakazuje się także wycinki drzew, budowy warsztatów samochodowych, wędzarni, garbarni, wiercenia w celu ujmowania wód leczniczych. Nie można także budować zapór piętrzących wodę na rzekach oraz elektrowni wodnych. Zakazuje się także uruchamiania składowisk odpadów stałych i płynnych, punktu skupu złomu czy produktów rolnych, składów nawozów sztucznych, środków chemicznych i składu opału. Nie można też urządzać pól biwakowych i kempingowych, budować domków turystycznych i kempingowych. Jest też zakaz targowisk z wyjątkiem punktu sprzedaży pamiątek, wyrobów ludowych, produktów regionalnych. Ponadto nie wolno prowadzić działalności rolniczej np. ferm – dodaje.
Strefa B będzie mieć ok 300 h i ma ciągnąć się od strefy A dalej w kierunku Bogucic. Ma mniej zakazów. W tej strefie nie można budować stacji paliw bliżej niż 500 m od granicy strefy A ochrony uzdrowiskowej, parkingów naziemnych o liczbie miejsc postojowych powyżej 50 z wyjątkiem podziemnych i naziemnych parkingów wielopoziomowych, zabrania się wyrębu drzew leśnych i parkowych z wyjątkiem cięć pielęgnacyjnych. Ponadto zakazuje się budowy zakładów przemysłowych, obiektów handlowych większych niż 400 m. kwadratowych oraz uruchamiania odpadów stałych i płynnych, punktów skupu złomu, produktów rolnych, składów nawozów sztucznych, środków chemicznych i składów opału.
Strefa C – największa, obejmująca poprzednie strefy i teren przyległy, w tym obszar złóż wód leczniczych. Złoża występują na granicy z powiatem buskim, na terenie sołectwa Bogucice, aż do miejscowości Pasturka i w okolicach Lasu Winiarskiego. Obowiązuje tu dużo mniej restrykcji. Zabrania się budowy zakładów przemysłowych, pozyskiwania surowców mineralnych innych niż naturalne surowce lecznicze, nie wolno uruchamiać składowisk odpadów stałych i płynnych, punktów skupu złomu, produktów rolnych, składów nawozów sztucznych, środków chemicznych i składów opału.
Burmistrz Włodzimierz Badurak przypomina, że w czerwcu 2018 roku Rada Miejska w Pińczowie przyjęła uchwałę w sprawie przystąpienia do prac związanych z uzyskaniem przez gminę statusu obszaru ochrony uzdrowiskowej. Jest też wstępna zgoda Ministerstwa Zdrowia na utworzenie uzdrowiska. W 2019 roku przeprowadzono badania, które potwierdziły właściwości lecznicze klimatu na tym terenie. Teraz gmina jest na ostatnim etapie dotyczącym uzyskania przez miasto statusu uzdrowiska.
– Mamy szansę na rozwój miasta. To kierunek dobrze oceniany przez mieszkańców. Będą zakłady lecznicze, hotele, spa. To jest dziś na topie. Wiemy, że ludzie coraz bardziej zaczynają dbać o swoje zdrowie – mówi burmistrz.
Przypomnijmy, zasoby wód leczniczych szacuje się na około 15-20 mln metrów sześciennych. Według badań woda posiada bogate wartości lecznicze o charakterze chlorkowo-sodowym, siarczkowym i jodkowym.
Parametry powietrza mogą być wykorzystywane w leczeniu chorób narządu ruchu i stanów pourazowych, chorób reumatycznych, chorób skóry, układu nerwowego oraz nadciśnienia tętniczego.
Strefy, z których miałby się składać obszar uzdrowiskowy zawarte są w tzw. operacie uzdrowiskowym. To dokument, który zawiera najważniejsze dane dotyczące uzyskania przez miasto statusu uzdrowiska.
Operat ten ma niebawem trafić na biurko ministra zdrowia. By mogły powstać strefy uzdrowiskowe potrzebna jest zgoda Ministerstwa Zdrowia. Kolejnym etapem po zatwierdzeniu stref będzie zmiana planu miejscowego zagospodarowania przestrzennego wynikająca z lokalizacji uzdrowiska.