Defilada pododdziałów mundurowych, pokaz musztry paradnej oraz widowisko historyczne „Gloria Victis”, to niektóre elementy wojewódzkich obchodów Narodowego Święta Niepodległości – 11 listopada.
Jak mówi wojewoda świętokrzyski Zbigniew Koniusz, mimo dynamicznie rozwijającej się sytuacji epidemicznej, program obchodów nie powinien ulec zmianie.
– Tak jak odzyskanie niepodległości było wysiłkiem zbiorowym, tak i w przygotowanie tegorocznych obchodów zaangażowanych było wiele środowisk – mówił. – Mimo pandemii, program uroczystości jest bardzo obfity. O godzinie 10.30 odbędzie się złożenie wieńców przed Pomnikiem Niepodległości przy dworcu PKP. Następnie o 11:00, w Bazylice Katedralnej odbędzie się uroczysta msza święta w intencji Ojczyzny, po niej wszyscy wspólnie odśpiewamy Hymn Państwowy, po czym nastąpi przemarsz na Plac Wolności gdzie odbędą się główne uroczystości – dodaje wojewoda.
Zbigniew Koniusz, zaznacza, że święto niepodległości poprzedzi także wiele wydarzeń towarzyszących, to m.in. bieg niepodległości, który odbędzie się w niedzielę 7 listopada.
Andrzej Pruś, przewodniczący sejmiku województwa świętokrzyskiego podkreśla, że w obchodach Święta Niepodległości wezmą udział także przedstawiciele samorządów z zagranicy. W tych dniach, Kielce odwiedzi delegacja z Winnicy na Ukrainie.
– Razem z naszymi przyjaciółmi z Ukrainy mamy świadomość chlubnych, ale i trudnych momentów naszej historii. Jednak bez budowania dobrej przyszłości w zjednoczonej Europie, do której Ukraina także aspiruje nie da się normalnie funkcjonować. Cieszę się, że mamy dobrych partnerów, z którym współpracujemy, o czym świadczy m.in. kilka tysięcy studentów z Ukrainy, uczących się w Kielcach – dodaje.
Prezydent Kielc, Bogdan Wenta uważa, że aby nowe pokolenia pamiętały o ważnych wydarzeniach w historii naszego kraju powinniśmy aktywnie uczestniczyć w świętach, takich jak Dzień Niepodległości. Równie istotne jest upamiętnianie bohaterów dawnych czasów.
– Temu służy przypomnienie postaci generała Bolesława Roi. To żołnierz, który budował podwaliny polskiej armii, to wybitna i zasłużona postać. Zginął tragicznie zamordowany w obozie koncentracyjnym w niemieckim Sachsenhausen. Dzięki naszym wspólnym staraniom z Instytutem Pamięci Narodowej, udało nam się upamiętnić postać generała odsłaniając pomnik w obozie koncentracyjnym. Teraz sylwetka tego wybitnego kielczanina zostanie upamiętniona poprzez tablicę przy ulicy Kapitulnej – dodaje prezydent.
W obchody Święta Niepodległości aktywnie włącza się Instytut Pamięci Narodowej w Kielcach. Jak informuje Patrycja Zatorska-Milewska, zastępca naczelnika kieleckiej delegatury IPN, instytucja współorganizuje uroczystości odsłonięcia tablicy generała Roi, a także przygotowała dwie wystawy. Pierwsza z nich, to ekspozycja plenerowa na Skwerze im. Stefana Żeromskiego „Ojcowie Niepodległości” oraz wystawa „Ziemia Świętokrzyska: droga do Niepodległości”, którą można oglądać w Centrum Edukacyjnym „Przystanek Historia” IPN w Kielcach.
Dodatkowo kielecka delegatura IPN przygotowała akcję promocyjną „Plakatujemy szkoły: dla Niepodległej”, w ramach której placówki oświatowe w regionie mogą otrzymać m.in. plakaty Ojców Niepodległości Polski.
Świętokrzyskie kuratorium oświaty zorganizowało konkurs pieśni patriotycznych dla młodzieży „Śpiewam dla Ciebie Polsko”. Jak mówi wicekurator Katarzyna Nowacka, ideą konkursu jest zachęcenie jak największej grupy młodzieży do udziału w obchodach tego ważnego święta. Wzięło w nim udział prawie 140 uczestników. Ogłoszenie laureatów nastąpi 5 listopada.
Władze regionu zachęcają do udziału w uroczystościach, jednocześnie apelując o przestrzeganie reżimu sanitarnego. Ponadto w ramach obchodów Dnia Niepodległości, w dniach 7 i 11 listopada, osoby chętne będą mogły skorzystać ze szczepienia jednodawkowym preparatem firmy Johnson & Johnson.
Szczepienia odbywać się będą:
7 listopada w godz. 10.00 – 14. 00 w Parku miejskim im. S. Staszica w Kielcach
11 listopada w godz. 11.00 – 15.00 na Placu Wolności w Kielcach
PROGRAM UROCZYSTOŚCI 11 LISTOPADA 2021:
10.30: Złożenie wieńca przez Wojewodę Świętokrzyskiego przed Pomnikiem Niepodległości.
11.00: Msza Święta w intencji Ojczyzny w Bazylice Katedralnej.
12.00: Wspólne odśpiewanie Hymnu Państwowego przed Muzeum Narodowym.
12.15: Przemarsz przed pomnik Marszałka Józefa Piłsudskiego na Placu Wolności (ulicami Małą, Sienkiewicza, Hipoteczną).
12.40: Oficjalna część uroczystości na Placu Wolności:
– złożenie meldunku Dowódcy Garnizonu Kielce,
– podniesienie Flagi Państwowej,
– odegranie Hymnu Państwowego,
– uroczysta zmiana wart,
– przemówienie Wojewody Świętokrzyskiego,
– wręczenie mianowań na wyższe stopnie wojskowe,
– Apel Pamięci,
– salwa honorowa,
– złożenie zniczy przez kombatantów wraz z zuchami,
– złożenie wieńca od społeczeństwa województwa świętokrzyskiego,
– wspólne odśpiewanie Pieśni Reprezentacyjnej Wojska Polskiego: „Marsz Pierwszej Brygady”,
– defilada pododdziałów przed pomnikiem i trybuną honorową,
– krótki koncert w wykonaniu orkiestry,
– pokaz musztry paradnej w wykonaniu kompanii reprezentacyjnej Niepublicznego Technikum Zawodowego im. Żołnierzy Sił Pokojowych ONZ Zakładu Doskonalenia Zawodowego w Kielcach.
14.00: Widowisko historyczne „Gloria Victis – Godni Pamięci III Powstanie Śląskie 1921-2021”, przygotowane przez Kielecki Szwadron Kawalerii im. 13. Pułku Ułanów Wileńskich przy wsparciu lokalnych Grup Rekonstrukcji Historycznych.
14.45: Koncert Listopadowy w wykonaniu Młodzieżowej Orkiestry Dętej OSP w Krasocinie.
Oficjalnej części uroczystości będzie towarzyszyć występ Orkiestry Reprezentacyjnej Straży Granicznej.
UWAGA! W związku z pandemią koronawirusa organizatorzy przypominają o konieczności przestrzegania obowiązujących zasad reżimu sanitarnego. W trakcie uroczystości 11 listopada będzie można otrzymać szczepionkę przeciwko COVID-19 w mobilnym punkcie szczepień.
PRZEDSIĘWZIĘCIA TOWARZYSZĄCE OBCHODOM ŚWIĘTA NIEPODLEGŁOŚCI
ORGANIZOWANE W KIELCACH:
7 listopada 2021: godz. 11.11: XIII Bieg Niepodległości – impreza sportowa ulicami Kielc: start biegu w Parku Miejskim (podczas imprezy będzie można otrzymać szczepionkę przeciwko COVID-19 w mobilnym punkcie szczepień).
10 listopada 2021:godz. 12.00 – odsłonięcie tablicy upamiętniającej gen. dyw. Bolesława Roję (1874-1940) – z okazji 145. urodzin i w roku Jubileuszu Odzyskania Niepodległości 2018-2021. Organizatorzy: Stowarzyszenie Rekonstrukcji Historycznej 4. Pułku Piechoty Legionów w Kielcach, Stowarzyszenie Pamięć i Tradycja im. Józefa Piłsudskiego w Kielcach, Instytut Pamięci Narodowej Oddział w Krakowie i Delegatura w Kielcach (ul. Kapitulna 2).
11-30 listopada 2021:wystawa plenerowa „Ojcowie Niepodległości” przygotowana przez Instytut Pamięci Narodowej Delegatura w Kielcach (Skwer Żeromskiego).
listopad 2021:wystawa „Ziemia Świętokrzyska: droga do Niepodległości” (Centrum Edukacyjne „Przystanek Historia” IPN w Kielcach, ul. Warszawska).
I połowa listopada 2021:akcja promocyjna kieleckiej delegatury IPN „Plakatujemy szkoły: dla Niepodległej” – plakaty Ojców Niepodległości dla szkół w województwie.
11 listopada 2021:rozstrzygnięcie międzynarodowego konkursu „Laurka dla bohatera – In memory of…” (online). Konkurs plastyczny dla dzieci polskich i polonijnych w wieku 4-6 lat oraz 7-10 lat. Laurka jako forma podziękowania, uznania i hołdu dla polskich bohaterów, zasłużonych dla odzyskania niepodległości w czasie I i II wojny światowej. Wydarzenie będzie dostępne: https://www.facebook.com/ipn.kielce.