Od poniedziałku (1 listopada) do 8 listopada można wchodzić do podziemi sandomierskiej katedry na modlitwę przy szczątkach zmarłych, których chowano tam od wieków. Obecnie spoczywają tam przede wszystkim biskupi, sufragani, administratorzy diecezji i wybitni członkowie Kapituły Sandomierskiej.
W podziemiach nie zobaczymy trumien, gdyż są one zamurowane w niszach. Największym pomieszczeniem jest Kaplica Męczenników Sandomierskich, w której uwagę zwraca okrągły stół ołtarzowy, wykonany z jednej bryły piaskowca. Sklepienia są niskie, beczkowe. Tłem ołtarza jest płyta z brązu, przedstawiająca męczenników sandomierskich, zamordowanych przez Tatarów w XIII wieku. Za nią znajduje się krypta, gdzie pochowani są: bp Piotr Gołębiowski, którego proces beatyfikacyjny trwa w Watykanie, ksiądz Antoni Zwoleński, administrator diecezji, bp Jan Kanty Lorek oraz ksiądz prałat Józef Kawiński, zmarły w 1934 roku.
W jednym z zaułków podziemi znajdują się dwie krypty, gdzie pochowani są: bp Marian Ryx oraz bp Stefan Aleksander Zwierowicz. Jak informuje ks. Grzegorz Słodkowski, rzecznik diecezji sandomierskiej, ten ostatni hierarcha przyjechał do Sandomierza z Wilna. Kapłani oraz wierni, którzy go wtedy żegnali podarowali mu kopię obrazu Matki Boskiej Ostrobramskiej, który do dziś znajduje się w kaplicy pod tym wezwaniem we wnętrzu katedry.
Pierwsze pochówki w sandomierskiej katedrze miały miejsce już w XII wieku i dotyczyły ludzi najbardziej zasłużonych. Świątynia była wtedy kolegiatą. Wokół muru od strony południowej powstał przykościelny cmentarz.
– Kolejne stulecia to czas, gdy o miejsce spoczynku w kolegiacie zabiegali liczni ludzie, była to bowiem druga świątynia na Ziemi Krakowskiej, zaraz po katedrze wawelskiej. Dla najbardziej zacnych miejsce pochówku znajdowało się wewnątrz świątyni. Przez wieki w sandomierskiej katedrze chowano przede wszystkim szlachtę Ziemi Sandomierskiej, ludzi związanych z tą świątynią oraz patrycjuszy sandomierskich – dodał ks. Grzegorz Słodkowski.
Nawiedzając podziemia katedry można uzyskać odpust zupełny, jednym z warunków jest przystąpienie do komunii świętej oraz odmówienie wskazanych na ten czas modlitw.
Podziemia bazyliki katedralnej w Sandomierzu czynne będą w Oktawie Wszystkich Świętych w godzinach od 10 do 17.