Leśnicy z Nadleśnictwa Barycz, Żołnierze Wojsk Obrony Terytorialnej, myśliwi i pracownicy Powiatowego Inspektoratu Weterynarii przeszukują lasy w okolicy Gowarczowa, w poszukiwaniu padłych na ASF dzików.
Agata Hucał, powiatowy lekarz weterynarii informuje, że w powiecie koneckim na razie nie odnotowano żadnego przypadku zachorowania na afrykański pomór świń. Jednak chory dzik został znaleziony przy granicy z województwem mazowieckim, cztery kilometry od granicy z gminą Gowarczów. W związku z tym istnieje podejrzenie, że w rozległym kompleksie leśnym powiatu koneckiego mogą znajdować się szczątki zakażonych, padłych dzików.
– Przeszukamy obszar leśny o powierzchni 500 hektarów, od Baczyny w kierunku Brzeźnicy – wymienia.
Znalezienie chorego dzika przy granicy z powiatem koneckim spowodowało rozszerzenie stref ochronnych. Wschodnia część gminy Końskie, cała gmina Gowarczów oraz północna część gminy Stąporków znajdują się w drugiej strefie ochronnej.
Z kolei południowa część gminy Końskie, Radoszyce, Fałków, południowa część gminy Stąporków są w pierwszej strefie zagrożenia. W powiecie koneckim jedynie Słupia Konecka nie jest objęta ograniczeniami.
W strefach ochronnych każdy ustrzelony dzik poddawany jest badaniom w kierunku ASF. Z kolei dla hodowców świń oznacza to konieczność przestrzegania zasad bioasekuracji, czyli stosowania mat dezynfekcyjnych przed wjazdem do gospodarstwa i konieczność przebierania się w odzież ochronną na terenie hodowli.
Jeżeli znalezione zostaną szczątki padłego dzika i wynik badania potwierdzi obecność ASF, to spowoduje rozszerzenie stref ochronnych na cały powiat i wejście w strefę trzecią.