Prawie 100 wolontariuszy bierze udział w tegorocznej kweście na rzecz ratowania zabytkowych nagrobków na cmentarzu parafialnym w Goźlicach w gminie Klimontów.
Stowarzyszenie „Nasze dziedzictwo Ossolin” już po raz dziesiąty organizuje kwestę na rzecz ratowania zabytkowych nagrobków na goźlickim cmentarzu parafialnym. Zebrane środki zostaną przeznaczone na rozpoczęcie remontu nagrobka Feliksa Prospera i Walerii Ossolińskich. W roku ubiegłym odnowiony został pomnik nagrobny dawnego właściciela majątku Kroblice, Teofila Pawlickiego z 1874 roku. Koszt renowacji wyniósł prawie 20 tys. zł. Wcześniej, dzięki zebranym datkom, a także wsparciu prywatnych darczyńców i firm, udało się przeprowadzić kompletny remont czterech pomników nagrobnych: Jerzego Dobrzańskiego (1836 rok), Elżbiety Synowskiej z 1840 roku) Joanny Gadomskiej (1858 rok) oraz Feliksa Zarodzińskiego (1892 rok).
Goźlicki cmentarz jest jednym z najstarszych na Sandomierszczyźnie. Znajduje się tutaj ponad 50 zabytkowych nagrobków, niektóre jeszcze z pierwszej połowy XIX wieku. 17 najcenniejszych objętych zostało ochroną konserwatorską.
– W tej chwili najpilniejszej interwencji wymaga pomnik nagrobny rodziny Ossolińskich, składający się z części starszej, XIX –wiecznej i młodszej, dobudowanej w początkach XX wieku. Kilka miesięcy temu runął krzyż wieńczący starszą część nagrobka. Coraz mniej czytelne stają się także napisy upamiętniające pochowanych tu Feliksa i Walerię Ossolińskich, którym hrabia Wiktor Ossoliński, ostatni przedstawiciel arystokratycznej linii rodu, nie mający męskiego potomka, zapisał w testamencie Ossolin, a więc miejsce, z którego wywodzą się korzenie tej słynnej familii – zaznacza Rafał Staszewski, prezes Stowarzyszenia „Nasze dziedzictwo Ossolin”.
Dzisiejsza kwesta potrwa do godziny 16. Jutro wolontariusze będą zbierać datki na cmentarzu parafialnym od godziny 8 do 16.