6 zabytkowych nagrobków wykonanych z kamienia wyremontował w tym roku Społeczny Komitet Odnowy Cmentarza Katedralnego w Sandomierzu.
6 zabytkowych nagrobków wykonanych z kamienia wyremontował w tym roku Społeczny Komitet Odnowy Cmentarza Katedralnego w Sandomierzu.
Renowacja objęła pomniki z XIX i początku XX wieku. Najstarszy z nich powstał w 1863 roku, pochowano tam roczne dziecko – Ludmiłę Szpot. Najmłodszy nagrobek, który w tym roku odzyskał dawny blask powstał w 1935 roku. Jest tam pochowany Antoni Leopold Winnicki, pisarz hipoteczny. Nagrobek był już w fatalnym stanie, a ma wysoką wartość artystyczną – powiedział Janusz Sobolewski, prezes Społecznego Komitetu Odnowy Cmentarza Katedralnego.
Prace ratujące cmentarne zabytki przed całkowitym zniszczeniem dotyczyły również dwóch płyt nagrobnych leżących obok siebie, a należących do rodziny Pietrzykowskich i do Feliksa Praszkiewicza. Nagrobki pochodzą odpowiednio z 1874 i z 1904 roku.
– Te płyty były bardzo zagłębione w ziemi, my wyeksponowaliśmy je, podnosząc o ponad 30 centymetrów. Teraz stanowią ładną dominantę nad tą częścią cmentarza – stwierdził Janusz Sobolewski.
Oprócz tego konserwację przeszedł nagrobek Katarzyny Brody i Maryanny Szymczyk z 1890 roku oraz nagrobek Józefy Ikwicińskiej z 1880 roku.
Janusz Sobolewski podsumowuje ten sezon prac konserwatorskich, jako udany, biorąc pod uwagę fakt, że z powodu obostrzeń epidemicznych w ubiegłym roku nie mogła odbyć się kwesta na cmentarzach. Zorganizowana została internetowa zbiórka pieniędzy, z której dochód wyniósł 4 tys. zł. Natomiast wszystkie wykonane w tym roku prace przy renowacji nagrobków kosztowały 40 tys. zł. Pieniądze, poza internetową zbiórką i wpłatami na konto stowarzyszenia, pochodziły z dotacji miasta i wpłat sponsorów.
Cmentarz katedralny w Sandomierzu był założony w 1792 roku. Jest tam 300 zabytkowych obiektów, z których 130 zostało odnowionych staraniem Społecznego Komitetu Odnowy Cmentarza Katedralnego. Część z nich wymaga już ponownej konserwacji.