Trzy targowe premiery marki Solaris, siedem autobusów prezentowanych przez MAN-a, najnowszy wodorowy AUTOSAN oraz prezentacja polskiego elektrycznego autobusu – to jedne z atrakcji jubileuszowych kieleckich XV Targów TRANSEXPO.
Do Kielc przyjechało 112 firm z Polski, Niemiec, Szwecji, czy Wielkiej Brytanii.
Na targach dużym zainteresowaniem cieszy się autobus elektryczny, który jako jedyny w Polsce posiada baterię w podłodze.
– Nazwa autobusu to PILEA, skrót od Polski, Innowacyjny, Lekki Elektryczny Autobus. Jest bardzo dobrze dociążony, zapewnia komfort w prowadzeniu kierowcy, a co za tym idzie, jest także wygodny dla pasażerów. Przez to, że baterie nie są umieszczone na dachu, konstrukcja jest dużo lżejsza. Pojazd nie jest podatny na przechyły, a przez to pobiera mniej prądu.
Ponad 60 proc. komponentów produkowane jest w Polsce, więc jesteśmy z tego dumni. Autobus jest wyposażony w najnowszy osprzęt, posiada udogodnienia dla osób niepełnosprawnych, system informacyjny dla pasażerów, dozowniki do dezynfekcji rąk oraz gniazdka USB, przez które możemy naładować swoje sprzęty elektroniczne – mówi Grzegorz Sapiński, dyrektor do spraw sprzedaży z firmy ARP VEHICLES.
Autosan zaprezentował swój autobus napędzany wodorem. Adam Smoleń, prezes zarządu firmy zapewnia, że autobusy wodorowe są przyszłością transportu zbiorowego.
– Wodór wlewany jest pod ciśnieniem 350 barów do zbiorników, następnie paliwo przepływa przez specjalne ogniwa, generując prąd, który ostatecznie zasila elektryczny silnik. Pełny bak paliwa pomieści ponad 30 kg wodoru, co pozwala na przejechanie 400 kilometrów – informuje prezes.
Podczas targów możemy również przetestować najnowsze systemy informacyjne, które pozwalają sprawdzić, gdzie obecnie znajduje się autobus, jakie ma opóźnienie i jaki jest jego dokładny rozkład jazdy.
– System informuje organizatora transportu o pozycji pojazdu w czasie rzeczywistym oraz o korelacji autobusu z rozkładem jazdy. Ewentualne opóźnienia i przyspieszenia są zapisywane na serwerze, więc dyspozytor może sprawdzić opóźnienia nawet dwa lata wstecz. Pasażer natomiast otrzymuje bezpłatną informację, jaki jest aktualny rozkład jazdy, gdzie znajduje się autobus oraz wszelkie komunikaty wysłane przez przewoźnika, jak np. zmiany w rozkładzie, czy zmiana cennika usług.
Wszystko to można zintegrować z wyszukiwarką Google, sprawdzić na stronie internetowej lub pobrać naszą aplikację – wyjaśnia Wojciech Rzepniewski, dyrektor sprzedaży Operibus.
Targi potrwają do piątku 29 października. Przez pierwsze dwa dni będzie można je odwiedzać w godzinach 10.00-17.00, a 29 października od 10.00 do 15.00.