Trwają prace ziemne, fundamenty są wzmacniane, a budynki przygotowywanie pod kolejne etapy prac geoinżynieryjnych. W Teatrze im. Stefana Żeromskiego w Kielcach przy ul. Sienkiewicza trwają prace, związane z modernizacją obiektu.
Zabytkowa, żeliwna klatka schodowa została już zdemontowana. Teraz jest poddawana renowacji. Po zakończeniu prac powróci tu, podobnie jak inne elementy zabytkowe – mówi dr Paulina Drozdowska z działu marketingu kieleckiej sceny dramatycznej.
– Elementy ciesielskie, które mają wartość budowlaną czy też wartość historyczną, jak na przykład więźba dachowa, staną się częścią wystawy w nowym foyer. Z niektórych elementów drewnianych zostaną wykonane meble. To, co będzie można wykorzystać, zostanie wykorzystane – wyjaśnia.
Jak dodaje Paulina Drozdowska, przesądzone już zostały także losy polichromii, które kilka miesięcy temu odkryto między innymi na ścianie klatki schodowej.
– Zostały przebadane przez konserwatora sztuki. Wojewódzki Świętokrzyski Konserwator Zabytków wydał decyzję, że zostaną zachowane, zabezpieczone, ale przykryte. Częściowo drewnianą boazerią, a częściowo malowidłami, które zostały zaproponowane przez projektantów. Nie będą odtworzone, ale na pewno zabezpieczone i przykryte – podkreśla.
Scena została już pozbawiona niemal wszystkich elementów ozdobnych. W listopadzie mają być zdjęte kariatydy. Ozdobne postaci kobiece będą poddane pracom konserwatorskim. W rękach ekspertów zostaną odmłodzone i… odchudzone, ponieważ znajduje się na nich kilka warstw farb.
Przy okazji ekipa znajduje ślady wskazujące na to, że pierwotny układ budynku był inny. Ujawniane zmiany są dokumentowane.
W budynku głównym prowadzone były prace, które nie wymagały dotykania fundamentów, czy wykonywania prac ziemnych.
Na zewnątrz gmachu, od strony ulicy Sienkiewicza budowlańcy modernizują elementy związane z podłączeniem wody i kanalizacją.
Mirosław Mirosławski, kierownik robót wyjaśnia, że te prace miały być zrobione wcześniej, ale ekipa czekała, by zmniejszył się ruch na głównym deptaku w mieście.
– Zdajemy sobie sprawę, że ta inwestycja znajduje się w strategicznym miejscu i nie chcemy dodatkowo utrudniać życia osobom tam mieszkającym i prowadzącym interesy. Mamy też już wniosek o zajęcie pasa ruchu, by postawić rusztowania od strony ulicy Sienkiewicza. A ich ustawienie jest konieczne, ponieważ chcielibyśmy zająć się dachem – tłumaczy.
Jednak najwięcej zmian zaszło od strony podwórka.
– Prowadzone są prace ziemne, konstrukcyjne i wzmacniające, przygotowywanie pod kolejne etapy prac geoinżynieryjnych – tłumaczy Paulina Drozdowska.
– Od lipca do połowy października trwały prace geologiczne, fundamenty zostały pogłębione i wzmocnione po to, żeby wzmocnić nośność budynku. To ma znaczenie także dlatego, by ten dziedziniec był wykorzystany – informuje.
Wywózka ziemi z dziedzińca ma się rozpocząć jeszcze w tym roku. Pomocny w zbieraniu i wywożeniu ziemi będzie… mróz, który zbryli wilgotną ziemię.
Paulina Drozdowska dodaje, że jest koncept, by powiększyć teatr.
– Jest planowany zakup sąsiedniej kamienicy, dzięki czemu będzie można wprowadzić do teatru technologie na poziomie europejskim, będą możliwe szybsze zmiany dekoracji, będą większe możliwości inscenizacyjne, granie na trzech poziomach. Dzięki temu nasz teatr miałby najnowsze rozwiązania techniczne i technologiczne – zaznacza.
Wykonawcą modernizacji teatru jest firma Anna-Bud. Ma potrwać do drugiej połowy 2023 roku. Wartość inwestycji wynosi ponad 82 mln zł.