O przydatności akt partyjnych do badania dziejów województwa kieleckiego w latach 1948-1975 będą w poniedziałek (25 października) dyskutować historycy z kieleckiej delegatury Instytutu Pamięci Narodowej, Archiwum Państwowego i Instytutu Historii UJK.
Konferencję rozpocznie referat dotyczący administracji i sytuacji społeczno-gospodarczej województwa kieleckiego. Omówione zostaną publikacje dotyczące PZPR w skali ogólnopolskiej i regionalnej. Eksperci zastanowią się nad wartością historyczną akt Komitetu Wojewódzkiego PZPR w Kielcach.
Przedstawiona zostanie również struktura, kadry i przykłady działań KW PZPR w Kielcach, a także funkcjonowanie kieleckiego Komitetu Miejskiego partii.
Z kolei dr Marzena Grosicka przeanalizuje akta obrazujące stosunek PZPR do spraw młodzieży. Natomiast ostatni referat dotyczyć będzie procesu przejęcia, zabezpieczenia i udostępniania akt KW PZPR i jednostek podległych w zasobie Archiwum Państwowego w Kielcach.
Polska Zjednoczona Partia Robotnicza przez kilkadziesiąt lat decydowała o sprawach politycznych, gospodarczych i społecznych naszego kraju. Wpływała na działalność organizacji, stowarzyszeń, związków zawodowych, a także partii satelickich. Polityka władz centralnych realizowana była również na gruncie lokalnym, m.in. w woj. kieleckim.
Konferencja odbędzie się w poniedziałek (25 października) w Centrum Edukacyjnym „Przystanek Historia” IPN w Kielcach przy ul. Warszawskiej 5. Początek o godz. 10.