Mówi się, że trzeba zjeść co najmniej jedno dziennie, aby zadbać o zdrowie. Jabłka, które właśnie teraz są najsmaczniejsze i najbardziej aromatyczne – to skarbnica różnego rodzaju składników dobroczynnych dla ludzkiego organizmu.
Anna Przybysz, weganka propagująca zdrowy styl życia, prezes Fundacji Świętokrzyski Ogród Inspiracji podkreśla, że jabłka to przede wszystkim źródło potasu.
– Potas to składnik potrzebny przede wszystkim do rozwoju i prawidłowego utrzymania naszego układu wieńcowego. Serce i inne mięśnie bez tego nie mają właściwej energii, ta pompa nie działa wtedy tak jak trzeba – dodaje Anna Przybysz.
W jabłkach są m.in. flawonoidy, czyli naturalne substancje występujące w roślinach, o niezwykle bogatym działaniu prozdrowotnym. Z badań wynika, że osoby, które zjadają większe ilości jabłek, są o 50 procent mniej narażone na wystąpienie raka jelita grubego. Trzeba jednak pamiętać, by jeść te owoce ze skórką, ponieważ to właśnie w niej znajduje się najwięcej cennych flawonoidów – pięć razy więcej niż w miąższu.
Jabłka są także bogate w antyoksydanty, które chronią nasz organizm przed nowotworami oraz w kwercetynę – to kolejna naturalna substancja m.in. o działaniu przeciwzapalnym i przeciwmiażdżycowym. Pomaga ona także osobom z cukrzycą ustrzec się zaćmy. Kwercetyna występuje przede wszystkim w skórce, dlatego jabłek nie należy obierać, a robiąc z nich soki najlepiej miksować w całości, razem z gniazdami nasiennymi, skórką i tzw. ogonkiem, wtedy jest największe bogactwo witamin i innych prozdrowotnych składników. Dzięki zawartości błonnika jabłka regulują także pracę jelit.