W Pińczowie po raz pierwszy zaprezentowano krzyż morowy, który w niedzielę (24 października) stanie przy sanktuarium na Świętym Krzyżu.
Powstała też tablica pamiątkowa, na której wyryty jest napis „…Na pamiątkę światowej pandemii choroby COVID-19. W świecie zmarło z tego powodu 5 mln ludzi, w Polsce 76 tys. Dziękujemy Boże za opiekę nad naszą Ojczyzną w trudnym czasie pandemii, za miliony ocalonych oraz godną śmierć tych, których pokonał wirus.”
To inicjatywa wielu osób, w tym prywatna Zbigniewa Koniusza – wojewody świętokrzyskiego, biskupa kieleckiego Jana Piotrowskiego, biskupa sandomierskiego Krzysztofa Nitkiewicza oraz Mariana Puchały, superiora klasztoru.
Jak mówi Zbigniew Koniusz wojewoda świętokrzyski, krzyż ten powstał na Ponidziu. W jego tworzenie zaangażowało się wielu miejscowych ludzi, m.in. ślusarze i kamieniarze.
– Masywna stalowa konstrukcja o wadze ok. 1500 kg ma 6 metrów długości. Jego ramię poprzeczne, dłuższe mierzy 2,70 m, krótsze – niemal półtora metra. Tzw. karawaka wykonana została z kamienia onyksowego i jest z wbudowanym modułem LED. Poprzez ten krzyż prosimy opatrzność Bożą, aby ta pandemia ustała. Walczymy z nią już przeszło drugi rok, po to, aby całkowicie uwolnić od niej świat – zaznaczył.
Z tej okazji w świątyni św. Jana Apostoła i Ewangelisty odbyła się uroczysta msza święta za ustanie pandemii. Jan Staworzyński proboszcz kościoła parafialnego pw. św. Jana Apostoła i Ewangelisty w Pińczowie podziękował tym, którzy przyczynili się do tego by ten krzyż powstał.
– Podejmujemy wezwanie św. Jana Pawła II, który patrząc na krzyż na Giewoncie powiedział: „brońcie krzyża”. Ten krzyż będzie upamiętniał to, co dziś przeżywamy w naszej ojczyźnie i na całym świecie – pandemię, która tak bardzo atakuje wszystkich, bez wyjątku. Dlatego też jedyna ucieczka to krzyż. Bo w krzyżu cierpienie, w krzyżu zbawienie, w krzyżu miłości nauka – dodał.
Krzyż ma stanąć po prawej stronie od głównego wejścia do klasztoru na Świętym Krzyżu. W niedzielę o godzinie 11.00 w bazylice katedralnej w Kielcach odbędzie się nabożeństwo, po którym krzyż morowy poświęci biskup Jan Piotrowski. Następnie uroczystości przeniosą się na teren sanktuarium na Świętym Krzyżu. Tam o godzinie 15.00 zostanie odprawiona msza święta. Po niej odbędzie się procesja z relikwiami drzewa krzyża świętego.