„Kobieca delikatność w rzeźbie” – to tytuł najnowszej wystawy w galerii Wieża Sztuki Arkadiusza Latosa. Można na niej zobaczyć ponad 20 rzeźb autorstwa Stanisława Wysockiego.
To wydarzenie cieszy Arkadiusza Latosa, który jest rzeźbiarzem, ponieważ rzeźba rzadko gości na wystawie w Wieży Sztuki. W tym roku pojawiła się po raz pierwszy. Arkadiusz Latos zaznacza, że interesująca jest również sylwetka twórcy.
– Ciekawa postać, bo na początku był zachwycony sportem, i nagle, około 30. roku życia, postanowił, że pójdzie na Akademię Sztuk Pięknych. Studiował w Niemczech, w Hochschule der Kunst. Na początku lat 80. odbywał praktykę w znanej berlińskiej odlewni „Hermann Noack Bildgiesserei”, gdzie poznał wybitnego angielskiego rzeźbiarza Henry Moore’a. Znany artysta wywarł ogromny wpływ na twórczość Stanisława Wysockiego. Po powrocie do kraju, we Wrocławiu, założył swoją pracownię i odlewnię. Ma na swoim koncie sukcesy w kraju i za granicą, zarówno komercyjne jak i artystyczne – podkreśla.
Rzeźby Wysockiego prezentowane są w publicznych galeriach, przestrzeni miejskiej czy na pokładzie luksusowego statku pasażerskiego Queen Mary.
Ciekawy jest także temat, po który sięga artysta.
– Wątkiem dominującym w twórczości Stanisława Wysockiego jest kobiecość – wyjaśnia Arkadiusz Latos.
– Delikatność kobieca to leitmotiv całej jego twórczości i dlatego się zdecydowałem zaprosić tego artystę. To jest świetny przykład rzeźbiarza, który przez całe życie zajmuje się rzeźbą w brązie – dodaje.
W opisie wystawy czytamy:
Artysta rzeźbi kobiece ciała. Odrealnione, czasem ledwie sygnalizujące naturalny kształt, jednocześnie zmysłowe, kuszące delikatnie sugerowanym erotyzmem. Kierując się tradycyjnymi wartościami, gdzie ważne są wierność sobie i szczerość wypowiedzi, stworzył ponadczasowe dzieła. Rzeźby kobiet Stanisława Wysockiego to przemyślany układ form. Emanacja kobiecości wyraża się poprzez sensualność miękkich linii i obłych form. Artysta tworzy zarówno postacie archetypowe jak Wenus, Julia, Izolda czy Carmen ale również anonimowe modelki.
Wystawa wpisuje się w cykl wydarzeń związanych z jubileuszem 10-lecia „Wieży Sztuki”.