Doktor Urszula Stępień, kustosz Muzeum Diecezjalnego i ksiądz doktor Piotr Tylec, dyrektor Biblioteki Diecezjalnej zostali laureatami tegorocznej Nagrody Miasta Sandomierza im. Aleksandra Patkowskiego Bonum Publicum. Uroczyste wręczenie statuetek odbyło się w Zamku Królewskim.
Nagroda przyznawana jest w dwóch kategoriach. Pierwsza dotyczy m.in. dokonań w zakresie kultury, utrwalania tradycji i pamięci historycznej. Kustosz muzeum otrzymała nagrodę za wieloletnią pracę na rzecz rozwoju i promocji Muzeum Diecezjalnego w Sandomierzu.
– Dzięki jej zasługom Muzeum Diecezjalne współpracuje z wieloma podmiotami z całego kraju sławiąc jego wyjątkowo cenne zasoby jak również miasto Sandomierz – napisali członkowie komisji konkursowej w uzasadnieniu decyzji.
Doktor Urszula Stępień nie kryła zaskoczenia otrzymaniem nagrody Bonum Publicum. Podkreślała, że Sandomierz jest dla niej bardzo ważny i zapowiedziała swoją dalszą działalność na rzecz tego miasta.
– Mam nadzieję, że wszystko co robię dla Sandomierza jest w jakiś sposób potrzebne. Nie chcę aby to było moje ostatnie słowo w tej kwestii – dodała nagrodzona.
Ksiądz doktor Piotr Tylec otrzymał nagrodę w kategorii publikacji książkowych poświęconych Sandomierzowi i regionowi sandomierskiemu, które ukazały się w roku poprzedzającym przyznanie Nagrody. Duchowny jest autorem książki: „Biskup Marian Ryx (1850-1930) Ordynariusz Sandomierski”.
Ksiądz Piotr Tylec powiedział, że ta publikacja powstała przez przypadek. Gdy rok temu diecezja organizowała sympozjum o biskupach sandomierskich nie można było znaleźć specjalisty, który wygłosiłby referat na temat biskupa Józefa Juszyńskiego oraz biskupa Mariana Ryxa.
– Postanowiłem wziąć to na siebie, a że nie znam języka rosyjskiego, więc wybrałem biskupa Ryxa. Z referatu, który napisałem miała powstać cienka książka z biografią hierarchy, ale epidemia spowodowała, że miałem więcej czasu więc dołączyłem źródła, aneksy, homilie i przemówienia biskupa Ryxa i przez to powstała dość pokaźna książka – dodał laureat Bonum Publicum.
Marcin Marzec, burmistrz Sandomierza podkreślał, że dzięki publikacjom nagrodzonym w kolejnych edycjach Nagrody Miasta, Sandomierz zyskuje na popularności.
Wręczenie nagród Bonum Publicum było połączone z premierą liczącej prawie tysiąc stron książki „Sandomierskie Żywoty Średniowiecznych Władców Polski” autorstwa profesora Feliksa Kiryka i doktora Romana Chyły.