Katedralny skarbiec w Kielcach został otwarty dla publiczności.
W bazylice Najświętszej Marii Panny w Kielcach znajduje się miedzy innymi kielecki antyfonarz z roku 1372, jeden z najstarszych liturgicznych rękopisów, z tekstem pierwszego hymnu Polski, czyli Gaude Mater Polonia. Wystawa „Splendor Cathedralis”, to jeden z elementów projektu „Miasto w blasku Kolegiaty”, upamiętniającym 950-lecie miasta oraz 850-lecie Katedry Kieleckiej.
Biskup kielecki, Jan Piotrowski mówi, że wystawa jest pokazaniem prawdy historycznej i ludzi, którzy mieli duży wpływ na to jak dziś wygląda świątynia.
– Ten Veritatis splendor, czyli blask prawdy, pozwala odkrywać człowiekowi prawdę o sobie oraz podkreśla w szczególny sposób wartość dóbr kulturowych. Myślimy z satysfakcją o tych, którzy tworzyli i dbali o te świątynię. By była ona wdzięczna dla oka dla ludzi prostych i tych, którzy interesowali się sztuką. Dobrze, że wciąż mamy takie wydarzenia, które mówią o Katedrze, bo mówiąc o niej, mówimy o mieście i pięknie Ziemi Świętokrzyskiej – mówi biskup.
Profesor Krzysztof Bracha z Instytutu Historii Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach przyznaje, że Katedra Najświętszej Marii Panny w Kielcach ewoluowała na wielu płaszczyznach, a od tego uzależniony był rozwój miasta.
– Widać, że było to niewielki założenie architektoniczne, wtedy kiedy fundował je biskup krakowski Gedeon w roku 1171. Następnie, wraz z rozwojem miasta, rozwijała się świątynia, która dostosowywała się do rosnącej liczby mieszkańców. Bez kolegiaty, bez pierwszej biblioteki i szkoły, które przy niej powstały, rozwój Kielc byłby znacznie spowolniony – zwraca uwagę profesor.
Naukowiec dodaje, że w katedralnym skarbcu znajdują się eksponaty, które kształtowały polską historie.
– Utensylia kościelne, wszelkie paramenty liturgiczne oraz bezcenne księgi. 29 rękopisów średniowiecznych, 8 rękopisów liturgicznych wraz z antyfonarzem kieleckim z roku 1372 – jednym z najstarszych liturgicznych rękopisów w Polsce, z przekazem piśmiennym pierwszego hymnu Polski Gaude Mater Polonia – wyjaśnia Krzysztof Bracha.
W wystawę „Splendor Cathedralis” włączyło się także Muzeum Historii Kielc. Krzysztof Myśliński, kierownik działu Edukacji i Promocji w placówce mówi, że w zbiorach muzeum znajdują się eksponaty, których nazwy są zagadkowe.
– Ponad 150 eksponatów, od wielkich haftowanych kap i ornatów, aż po manipularz, bursę, faldistorium, gremiale. Nasza wystawa opatrzona jest również częścią edukacyjną w postaci małego słownika tkanin liturgicznych oraz planszami pokazującymi to co było podstawą konferencji i spotkań z cyklu „Miasto w blasku Kolegiaty” – informuje kierownik.
W piątek (22 października) w Muzeum Historii Kielc o godzinie 18.00 odbędzie się wspólne zwiedzanie z kuratorem wystawy, Krzysztofem Myślińskim.