Ponad 80 prac autorstwa 29 artystów znalazło się na nowej wystawie w Muzeum Dialogu Kultur – oddziale Muzeum Narodowego w Kielcach. Ich wspólnym mianownikiem jest rozmiar: 13 na 18 cm. Dziś odbyło się oficjalne otwarcie wystawy pod tytułem „Mała Forma Graficzna 13 x 18”. Jest to już czwarta edycja międzynarodowego projektu.
Artur Ptak, kurator wystawy zaznacza, że wspólnym mianownikiem przedstawionych prac jest rozmiar oraz dialog różnych dyscyplin graficznych.
– Artyści czerpali z takich form graficznych, jak sztuki dawne, technik tradycyjnych jak drzeworyt, linoryt, akwaforta oraz technik współczesnych: druku cyfrowego czy digital printingu.
– W prezentacji bierze udział 29 artystów, 21 z Polski oraz 8 zaproszonych gości z zagranicy. Większość twórców prezentuje tu po trzy swoje prace, co w sumie daje 84 obrazy na naszej wystawie – mówi kurator.
Tematyka prac była dowolna, jedyne, co ograniczało artystów to rozmiar- 13×18 cm.
Inicjatorem i jednym z pomysłodawców wystawy jest Waldemar Kozub – profesor i nauczyciel akademicki, związany z Politechniką Świętokrzyską, który przyznaje, że praca przy tak niewielkim formacie nie jest łatwa.
– Zajmowałem się grafiką w znacznie większym rozmiarze, ale w którymś momencie postanowiłem poeksperymentować z mniejszą formą. Jest to trudne ze względów technicznych, chodzi mi o przenoszenie i powielanie prac, ale chciałem skonfrontować te prace z innymi, które również powstają w takim formacie. Rozesłałem zaproszenia i tak powstała pierwsza wystawa, której edycje są kontynuowane – wyjaśnia Waldemar Kozub.
Jednym z artystów, którzy prezentują swoje prace na wystawie w Muzeum Dialogu Kultur jest Rafał Urbański, który użył swojej technologii HQR.
– Od 2013 roku tworzę obrazy, które zawierają w sobie kody QR, które można odczytywać za pomocą smartfona. Dziś pokazuję swoją serię, która nazywa się HQR. Została zaprezentowana w 20 krajach i dlatego chciałem pokazać ją również tu, w Kielcach – dodaje twórca.
Patronat honorowy nad wystawą objęli Stowarzyszenie Międzynarodowe Triennale Grafiki w Krakowie, Urząd Marszałkowski Województwa Świętokrzyskiego, Związek Polskich Artystów Plastyków Okręgu Kieleckiego, Polskie Stowarzyszenie Edukacji Plastycznej w Kielcach.
Prace będą prezentowane do 23 stycznia 2022 roku w siedzibie Muzeum Dialogu Kultur w Kielcach.