„Kielce naturalnie” to promowana przez władze Kielc aplikacja do wirtualnego zwiedzania atrakcji turystycznych miasta. Dotychczasowe aplikacje miejskie zostały porzucone przez promotorów, więc nie zyskały na popularności, ale urząd wydaje pieniądze na kolejne projekty. „Miejskie” aplikacje łączą dwie kwestie: brak wersji dla systemu iOS i tzw. pilotażowa forma wdrażania.
Piotr Czekaj, członek zarządu firmy 2P-INFO, która opracowała aplikację, docelową grupą odbiorców są turyści oraz właściciele rezerwatów przyrody, którzy będą mieć udostępniony licznik odwiedzających oraz ich preferencje.
– W aplikacji możemy znaleźć atrakcje Kadzielni, odległość do miejsca, do którego chcemy dotrzeć oraz liczbę osób, która przebywa w tym miejscu. Są też opisy atrakcji, zdjęcia, filmiki oraz zdjęcia 3D. Wprowadziliśmy mapę, na której zaznaczone są atrakcje rezerwatu i na tej podstawie możemy wyznaczyć trasę naszej wycieczki. Podczas przechodzenia po parku, turyści będą monitorowani, kiedy znajdujemy się obok jednej z atrakcji to pojawi się w telefonie sygnał, mówiący o tym, ze w pobliżu jest miejsce warte uwagi – mówi Piotr Czekaj. Ten system zadziałby jednak tylko wtedy, gdyby wszyscy zwiedzający Kadzielnię włączyli na swoich smartfonach tę aplikacje i zalogowali się.
Prorektor ds. Ogólnych Politechniki Świętokrzyskiej dr hab. inż. Izabela Krzysztofik zaznacza, że produkt powstał we współpracy Politechniki Świętokrzyskiej i Spółki 2P-INFO w ramach Projektu Badawczo-Rozwojowego „CyberMatryca”.
– Jest to dowód, że nauka wychodzi z murów i wpływa na rozwój otoczenia gospodarczo- społecznego. Taka aplikacja jest potwierdzeniem zasadności prowadzenia badań naukowych. Nasi naukowcy będą wspierać Geonaturę w raportowaniu, gromadzeniu danych i udoskonalaniu tego produktu, ponieważ to dopiero początek współpracy – informuje prorektor.
Mirosław Hejduk, dyrektor Geonatura Kielce podkreśla, że aplikacja została stworzona wyłącznie przez lokalne podmioty. – Politechnika Świętokrzyska jest instytucją naukową z Kielc, firma 2P-INFO jako lokalny biznes oraz miejska spółka, czyli Geonatura. To dobrze, że wszystkie podmioty są stąd, ponieważ ta lokalna współpraca układa się bardzo dobrze – twierdzi dyrektor.
Do końca bieżącego roku potrwa sprawdzanie i testowanie aplikacji. Miasto płaci za prawo do używania aplikacji 1 tys. zł miesięcznie. Jeśli program się sprawdzi, urząd podpisze umowę z wykonawcą na wyższą kwotę. Aplikacje można pobrać ze sklepu Google Play.