Ojcowie cystersi z Wąchocka świętują 70. rocznicę powrotu do klasztoru po 132 latach od kasaty zakonu. W poniedziałek (18 października) miały miejsce główne uroczystości rocznicowe, mszy świętej przewodniczył kardynał Stanisław Dziwisz.
– Pierwsze lata po powrocie nie były łatwe – mówił podczas powitania opat ojciec Eugeniusz Augustyn. Zakonnicy musieli wykonać ogromną pracę, aby klasztor wrócił do dawnej świetności. Dziś to jeden z najliczniejszych domów cysterskich w Polsce, jest tu 33 mnichów.
Msza jubileuszowa, odprawiona przez biskupa krakowskiego, to nawiązanie do tradycji opactwa. Zostało założone przez biskupa Gedeona w 1179 roku. Kiedy 800 lat później cystersi świętowali jubileusz ośmiu wieków w dolinie Kamiennej na uroczystości zaproszony został kardynał Karol Wojtyła. Nie mógł jednak przyjechać, bo rok wcześniej został wybrany papieżem. Dziś z cystersami modlił się biskup senior z Krakowa, Stanisław Dziwisz. Podczas homilii nawiązał do ponad tysiącletniej historii ewangelizacji w Polsce:
– „Przybliżyło się Królestwo Boże” – te słowa towarzyszą dziełu głoszenia Dobrej Nowiny w każdym zakątku ziemi. W Polsce po raz pierwszy zabrzmiały w 966 roku, podczas chrztu, jednak ewangelizacja dotyczy każdego pokolenia i każdego ludzkiego serca. Włączyli się w nią cystersi. Ewangelizowali stylem życia zakonnego, w centrum którego jest Bóg. Byli szafarzami sakramentów, ale swoje dzieło wspierali pracą rąk, ucząc okolicznych mieszkańców rolnictwa i hutnictwa. Tym sposobem życia zachwycił się błogosławiony Wincenty Kadłubek, który w ostatnich latach życia zamieszkał w opactwie cystersów w Jędrzejowie, przyjmując ich prosty styl życia.
Jak podkreślał kardynał Stanisław Dziwisz, działalność cystersów odbiła się również na Karolu Wojtyle. – Poznał ich już w Krakowie, gdzie w Mogile od XIII wieku mają klasztor. Karol Wojtyła regularnie modlił się w świątyni Krzyża Świętego. Gdy rozpoczynał sprawowanie urzędu kardynała, w przeddzień ingresu, udał się do opactwa w Jędrzejowie, by „zaczerpnąć oddechu”.
Obecna podczas uroczystości poseł Agata Wojtyszek zaznaczyła, że Wąchock jest szczególnym miejscem:
– Pan Bóg jest wszędzie, ale tu czuć także ducha modlitw, zanoszonych przez kolejne pokolenia wiernych. Cieszę się, że mogę dziś gratulować ojcom cystersom jubileuszu i życzę, aby ich dzieło rozrastało się coraz bardziej.
Cystersi rok jubileuszowy świętują na wielu płaszczyznach. Wydana została książka, opisująca dzieje powrotu do Wąchocka. Utworzone zostało też logo, które pojawia się w przestrzeni publicznej jako znak wyróżniający opactwo.