Kościół pod wezwaniem świętego Brata Alberta w Busku-Zdroju wzbogaci się o nowe, okazałe, zewnętrzne elementy architektoniczne. To „Pomnik Eucharystii” oraz Chrystus wykonany w technice sgraffito.
Jak informuje ksiądz prałat Marek Podyma, proboszcz parafii – postać Chrystusa Zmartwychwstałego ma się pojawić na elewacji kościoła od strony wschodniej. Dekoracja w formie prostokąta o wymiarach 5 na 7 metrów ma być wykonana tą samą techniką, co Chrystus znajdujący się w głównym ołtarzu świątyni, otoczony postaciami archaniołów i świętych, a więc w technice fresku mokrego.
– Chrystus ma być przedstawiony jako symboliczne Drzewo Życia. Z kolei na cokole kościoła, na kilkunastu metrach płaszczyzny, chcę umieścić tablicę z imionami i nazwiskami zmarłych parafian. Ma to być specjalne miejsce modlitwy za zmarłych bliskich – zaznacza duchowny.
„Pomnik Eucharystii” ma z kolei stanąć od strony północnej kościoła w narożniku placu. Będzie przedstawiał postać św. Norberta, który wskazuje na monstrancję z białym opłatkiem hostii w środku.
Ksiądz prałat Marek Podyma informuje, że w herbie Buska jest słońce. Prawdopodobnie wcześniej była to monstrancja – atrybut Norberta, patrona buskiego zakonu norbertanek, które to przez kilkaset lat były właścicielkami miasta.
– Norbertanki przyjęły kult Eucharystii i modliły się przed Najświętszym Sakramentem. Można powiedzieć, że wówczas poprzez klasztor Busko stało się „miastem Eucharystii”. Na pieczęciach sióstr Norbertanek widnieje monstrancja. Do dziś przechowywane są one w klasztorze w Imbramowicach. Warto, abyśmy o tym nie zapominali – podkreśla proboszcz.