O podważaniu autorytetu papieża Jana Pawła II przez środowiska, którym zależy na szerzeniu pogaństwa oraz o wartościach, które zostawił Polakom papież-rodak mówił dziś w Staszowie biskup diecezji sandomierskiej Krzysztof Nitkiewicz.
Msza święta z okazji ustanowienia św. Jana Pawła II patronem Staszowa odbyła się w Sanktuarium noszącym jego imię.
– Papież Jan Paweł II, jak każdy święty, musiał stawiać czoła trudnościom, mocom ciemności, a i dzisiaj nie brakuje tych, którzy fabrykują perfidne kłamstwa, aby podważyć jego autorytet – mówił w homilii biskup Krzysztof Nitkiewicz. – Nie chodzi im ani o prawdę, ani o prawo do krytyki. Tędy przebiega front walki z Bogiem i z Kościołem, by pogaństwo mogło zapanować na nowo w naszej ojczyźnie i w sercach Polaków. Tym większe uznanie dla władz Staszowa, które w imieniu lokalnej społeczności zwróciły się z prośbą do Stolicy Apostolskiej, żeby św. Jan Paweł II został patronem miasta – mówił biskup ordynariusz.
Odwołał się także do 16 października 1978 roku, kiedy to Polak, kard. Karol Wojtyła, został wybrany na papieża. Dodał, że z każdym dniem pontyfikatu zasięg oddziaływania Jana Pawła II poszerzał się przez jego modlitwę, cierpienie, homilie, encykliki, czy podróże w najdalsze zakątki ziemi.
– Jan Paweł II stał się znany i sławny na całym świecie, chociaż nigdy nie przykładał do tego znaczenia. Nie troszczył się o swój wizerunek, nie oczekiwał podziękowań, hołdów, zachwytów – mówił hierarcha.
Przypomniał, że Ojciec Święty zawsze niósł ludziom naukę Jezusa Chrystusa, był przykładem bezgranicznej wiary.
– Pamiętamy go tryskającego energią i przykutego po zamachu do szpitalnego łóżka, wspinającego się dziarsko na górskie szczyty i zanurzonego w modlitewnej ciszy, unoszącego wysoko pastorał i przyciskającego drżącymi rękami krzyż do obolałej twarzy. To, co czynił św. Jan Paweł II, powinno urzeczywistnić się także w naszym przypadku, może nie w sposób tak spektakularny, heroiczny, lecz na miarę naszych możliwości – dodał biskup Krzysztof Nitkiewicz.
We mszy uczestniczyli przedstawiciele władz państwowych: świętokrzyscy ministrowie, posłowie, władze miasta i powiatu, poczty sztandarowe wielu instytucji i organizacji oraz mieszkańcy. Uroczystość uświetnił Chór Katedralny z Sandomierza.