Atrakcje Geoparku Świętokrzyskiego będzie można zwiedzać nie ruszając się z fotela. Ma w tym pomóc aplikacja, powstająca dzięki międzynarodowej współpracy podobnych instytucji z kilku europejskich państw. Pierwsze spotkanie projektu VR@GEOPARKS odbyło się w Madonie na Sycylii.
Jak mówi Michał Poros, przewodniczący zarządu Geoparku Świętokrzyskiego, podczas wizyty we Włoszech, uczestnicy ustalali różne koncepcje programowe oraz wymieniali się doświadczeniami.
– W projekt zaangażowani są przedstawiciele kilku krajów, w tym geoparki, szkoły oraz podmioty prywatne. Poza Polską i Włochami współpracujemy również z Turcją, Chorwacją, Węgrami i Portugalią – informuje przewodniczący.
Głównym celem projektu jest stworzenie narzędzia edukacyjnego, wykorzystującego wirtualną rzeczywistość.
– W ramach tego narzędzia będą realizowane specjalne panoramiczne zdjęcia w każdym z zaangażowanych geoparków, w tym również w naszym. Zostaną wytypowane miejsca do takich zdjęć i materiał ten posłuży jako wsad do całościowego i kompletnego produktu, jakim będą aplikacje, umożliwiające oglądanie wybranych atrakcji w wirtualnej rzeczywistości – wyjaśnia Michał Poros.
Dodaje, że tego typu projekt, oprócz wymiaru technologicznego, ma również charakter edukacyjny oraz jest kluczowy w kwestii współpracy międzynarodowej.
– Z tej współpracy będziemy rozliczani za trzy lata, podczas tzw. „reewaluacji”, kiedy ponownie zostanie zorganizowana wizyta ekspertów z UNESCO na terenie naszego Geoparku. Na podstawie wyników, dowiemy się czy certyfikat Światowego Geoparku UNESCO dla naszego terenu zostanie przedłużony o kolejne cztery lata – podkreśla Michał Poros.
Aplikacja ma być gotowa w 2023 roku.